Londravizyon

İrlanda, AB Lizbon Anlaşması'nı kurtardı


İrlanda'da, geçen yıl reddedilen Avrupa Birliği (AB) Lizbon Anlaşması konusunda yapılan ikinci referandumdan büyük oranda "Evet" oyu çıkınca tüm AB derin bir nefes aldı. İrlanda'da seçmenler Avrupa Birliği Lizbon Anlaşmasını yüzde 67 gibi yüksek bir oranla kabul etti.

İrlanda başbakanı Cowen, referandum sonuçlarını "açık ve ses getiren bir onaylama" olarak niteledi. İrlanda'da hükümet ve tüm devlet çarkı, Lizbon Anlaşması'nın onaylanması için büyük bir kampanya yürütmüştü. AB'nin geleceğini kurtarma adına İrlandalı seçmeni 16 ay aradan sonra yeniden sandık başına gitmeye zorlayan referandumdan böylece "Evet" oyları çıktı. İlk referandumda, İrlanda halkı, Lizbon Anlaşması'nı reddetmişti.

İrlanda'daki referandum sonrası konuşan AB Komisyonu başkanı Jose Manuel Barroso, sonuçları "Avrupa için büyük bir gün" ilan etti. Barroso, Lizbon Anlaşması'nı şu ana kadar onaylamayan diğer iki ülke Polonya ve Çek Cumhuriyeti'ne dönerek her ikisinin de bir an önce anlaşmayı onaylamaları çağrısında bulundu.

 

Avrupa Birliği'nde karar alma sürecinde önemli değişiklikler getiren ve onaylanmaması halinde iki vitesli bir Avrupa yaratacak olan Lizbon Anlaşması'nın yürürlüğe girmesi için 27 üye ülke tarafından da onaylanması gerekiyor. 3 milyon seçmenin bulunduğu İrlanda'da yapılan referandumda katılma oranı yüzde 58'de kalırken, "Evet" oyları yüzde 67,1, "Hayır" oyları yüzde 32,9 oranında çıktı.  

İlgili Makaleler

Yorumlar