Londravizyon

Almanya'dan Internet Explorer uyarısı


Bilgisayar dünyasında ilginç bir uyarı Almanya hükümetinden geldi. Almanya, vatandaşlarını Internet Explorer kullanmanın riskleri konusunda uyararak, alternatif tarayıcılara yönelinmesini tavsiye etti.

Karar, Microsoft tarafından kınandı. Microsoft Almanya tarafından yapılan açıklamada, Almanya Enformasyon Güvenlik Bürosu tarafından yapılan uyarıya katılmadıkları vurgulandı. Almanya ise, son zamanlarda Google'a karşı girişilen bazı siber atakların, Internet Explorer'daki güvenlik açıklarından yararlanılarak yapıldığını hatırlattı.

Google'un bu yakınlarda, Çin ve dışarıdaki başka bazı ülkelerde yaşayan Çin rejim aleyhtarlarının Gmail elektronik postalarına düzenli olarak üçüncü kişilerce girildiğini tespit edildiğini söylemiş ve Çin'i dolaylı olarak suçlayarak bu ülkedeki faaliyetlerine son verebileceği uyarısında bulunmuştu. Sözkonusu e-mail adreslerine Internet Explorer'daki açıklardan yararlanılarak girildiği sanılıyor.

 

Internet Explorer'daki bu açığın internette yayınlanmasıyla, Microsoft uzmanları güvenlik yaması oluşturuncaya kadari IE kullanıcılarının riskte olduğu iddia ediliyor. Riskin, IE'nin tüm 6, 7 ve 8 versiyonları için geçerli olduğu ileri sürülüyor. Microsoft ise, uzmanlarının en kısa zamanda güvenlik güncellemesi yayınlayacağını, diğer tüm alternatif tarayıcıların da değişik sorunları olduğunu iddia etti.  

İlgili Makaleler

Yorumlar