Londravizyon

Şakir Eczacıbaşı vefat etti


İşadamı ve İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı (İKSV) başkanı Şakir Eczacıbaşı hayatını kaybetti. Türkiye'nin önde gelen iş gruplarından Eczacıbaşı ailesinin önde gelen bir mensubu olan Şakir Eczacıbaşı 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Eczacıbaşı, rahatsızlığı nedeniyle bir süredir tedavi görüyordu. 1929 İzmir doğumlu Şakir Eczacıbaşı Robert Koleji bitirdikten sonra Londra Üniversitesi'nde eczacılık eğitimi gördü. Eczacıbaşı İlaç kuruluşuna 1955'de katılan Şakir Eczacıbaşı, aynı zamanda gazetecilik ve sanat ile uğraştı. "Sanat Yaprağı" ve "Tıpta Yenilikler" dergilerinin yayımlanmasında öncü görevler aldı. "Eczacıbaşı Kültür Filmleri" dizisini başlattı.

 

1993'te Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu başkanı olan Şakir Eczacıbaşı, 1996 yılında iş yaşamından ayrıldı. T.C Devlet Üstün Hizmet Madalyası ile taltif edildi. Fransa "Sanat ve Edebiyat Şovalyesi Nişanı" aldı. Şakir Eczacıbaşı 1993 yılından bu yana İstanbul'da uluslararası beş sanat festivali düzenleyen İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı'nın başkanlığını yürütüyordu.  

İlgili Makaleler

Yorumlar