Londravizyon

Apple iPad huzurlarınızda--Canlı


 Apple uzun süredir beklenen yeni ürününü nihayet tanıttı. Apple'ın yeni ürünü yepyeni kategoride bir tablet el üstü ya da netbook olarak adlandırılabilecek bir bilgisayar. Yeni Apple ürünün adı iPad.

Apple'ın yeni ürününü tanıtmak için sahneye gelen şirket başkanı Steve Jobs sözlerine Apple'ın 2001 yılından bu yana 250 milyon iPod sattığını ve Apple Store'lara 50 milyon ziyaretçi geldiğini söyleyerek başladı. Apple'ın bu başarısından dolayı şu anda 50 milyar dolar değerinde bir şirket olduğnu söyleyen Jobs, "Ama biz Apple'da bu gerçeği unutarak çalışıyoruz," dedi.

Elinde adının iPad olduğunu söyleyerek sahneye gelen Apple başkanı, "Bu, web taramasında edineceğiniz en iyi tecrübe olacak" şeklinde yeni ürünü tanıttı. Apple'ın iTunes gibi kısımlarıyla da doğrudan bağlantı kurabilen yeni tablet bilgisayar iPad, isminin iSlate, iTablet ya da Canvas olacağını ileri sürenleri de yanıltmış oldu.

İşte iPad'ın ilk açıklanan özleliklerinden bazılar. 700 gram ağırlığında. Kuş gibi hafif! 0,5 inch kalınlığında ve ekran büyüklüğü 9,7 inch. Hiç de fena değil. Çünkü ortalama bir netbook 10 inch ekran büyüklüğüne sahip. 1 GHz Apple A4 işlemcisine sahip. 16 GB ile 64 GB arasında değişen flash bellek kapasitesinde.

Ah bu kısmı inanılır gibi değil. Apple iPad 10 saat pil (batarya) ömrüne sahip olacak. Müthiş! Steve Jobs, "Bununla San Francisco'dan Tokyo'ya fişe gerek olamadan uçabilirsiniz," diyor. İnanılır gibi değil! Aplle yine yaptı yapacağını. Piyasa alt üst olacak. Fiyatı ne kadar acaba?

Apple iPad büyükçe bir iPhone'a benziyor. Bu arada Steve Jobs, netbook'ları eleştirmeye başladı. "Netbook"lar hiçbir şeyde iyi değil. Yavaş ve ucuz dizüstülerden başka bir şey değil," diyor. Pek katılamayacağız kendisine bu konuda. Eğer netbook'lar olmasaydı, size ulaştırdığımız bu haberleri büyük bir kısmını hareket halinde ulaştıramazdık. Neyse, devam edelim iPad'ın özelliklerine ve Apple başkanının tanıtımına. Jobs, iPad'ın web tarama özelliğinin "bir dizüstü bilgisayar ya da akıllı cep telefonundan çok daha iyi olduğunu" iddia ediyor. İyice meraklanmaya başladık şu iPad konusunda.

Apple iPad'da fotoğraflar, takvim, müzik, iTunes ve Google haritalar gibi uygulamalar olacak. Bu arada YouTube'u doğrudan seyretmek de mümkün olacak. Hatta TV dizileri ve film izlemek de mümkün olacak. iPad ile bilgisayar oyunları da oynanabileceği belirtiliyor, ancak daha çok eski oyun konsullerini hatırlatan bir tecrübe olacağı ileri sürülüyor. yani geçmişte kalmış PS2 gibi. Ancak, Word gibi ofis uygulamalarından bahseden yok. Eğer o türlü özellikleri yoksa, bu alet bir bilgisayar yerine geçecek bir altten ziyade bir eğlence aleti ve büyük bir PDA gibi fonksiyon görecek demektir. Şimdi bu kısım önemli, bakalım, Word türü yazılımlar bulunacak mı, iPad'da?

Ahö evet, şimdi o konudan bahsettiler. iWorks türü bir yazılım iPad'da bulunacak, böylece döküman, spreadsheet vb sunumlar yapılabilecek. Bu güzel, ancak uygulamada nasıl, görmek lazım. Size iPad'ın bir resmini birazdan sunacağız. Steve Jobs, ayrıca, Amazon'un yarattığı Kindle türü ebook okuma aletine benzer bir sistemin iPad'da olacağını da söylüyor. Böylece iPad, bir e-book şeklinde kitap okumanıza da yarayacak. Henüz kamera ve video konferans gibi özelliklerden bahseden ise yok!

Kitap satın alma fonksiyonu iBooks olarak adlandırılacak. Böylece Amazon'un piyasasına girmiş oluyor Apple. Ayrıca iWorks gibi uygulamaları satın almak gerekecek. Mesela iWorks yüklemesi ABD'de 10 dolara malolacak. Şimdi, bağlantı özellikleri geliyor. Wi-Fi'a sahip olacak iPad. Bunun yanısıra 3G modelleri olacak. Bunun anlamı ise mobil broadband anlamına geliyor. Amerika'da mesela, önce öde sonra kullan sistemi ile aylık 250 MB'lik data kullanımı satın almak mümkün olacak. Bu 15 dolara malolacak.

İstenirse, mobil internet uygulaması gibi sözleşmeli aylık ödenerek daha yüksek limitli data kullanım sınırına sahip olmak mümkün olacak. Bunun ise ABD'de, AT/T şirketi tarafından 30 dolara sunulacağı belirtiliyor. Avrupa'daki fiyatlar vs konusunda ise henüz hiçbir bilgi verilmedi.

Apple iPad 3G modeller "unlocked" olacak, böylece her türlü şebekede çalışacak. Steve Jobs, uluslararası alanda cep telefonu şirketleriyle anlaşmaların Haziran ya da Temmuz ayına kadar yapılacağını söylüyor. Yani, Apple iPad'ı gelecek yaza kadar beklemeyin! İşte şimdi de fiyatlar açıklanıyor.

Steve Jobs, herkesin daha önce 1000 dolar gibi fiyatlardan tahmin yürüttüklerini, ama yanıldıklarını söylüyor ve iPad fiyatının 499 dolardan başlayacağını söylüyor. Bu oldukça yerinde bir fiyat! Ama 499 dolara iPad'ın 3G olmayan 16GB'lik modeli alınabilecek. 32Gb 599 dolar, 64GB 699 dolar olacak. Eğer 3G modeli istiyorsanız bu fiyatların üzerine 130 dolar daha ekleyeceksiniz. Yani, 629, 729 ve 829 dolara malolacak iPad 3G modelleri. Şimdi fiyatlar biraz yükseldi. Dizüstü fiyatlarına ulaştı.

Ancak, bir dakika! Steve Jobs, Wi-Fi modellerin 60 gün içinde piyasaya çıkacağını söylüyor. 3G modeller için ise telefon şirketleriyle anlaşma yapmak gerektiğinden 90 gün içinde diyor. Ancak, sanırız bu tarihler Amerikan piyasası için geçerli. Ama Avrupa'da da aynı olabilir. Yalnız biraz önce Haziran, Temmuz'dan bahsetmişti.

 

Ve Steve Jobs, sözlerini, "dizüstü bilgisayarlar ile akıllı cep telefonları arasında yeni bir kategori yarattık. İkisinin arasında açık bir aralık olmasına rağmen, biz bu işi başardığımızı düşünüyoruz," diyerek sözlerini tamamlıyor. Ya siz ne düşünüyorsunuz? Aşağıdaki register kısmına tıklayarak sitemiz ücretsiz üye olun ve yorumlarınız bize yazın.  Görüşleriniz yayınlayalım. Umarız Apple'ın yeni ürünü hakkındaki canlı yayınımız sizleri tatmin etmiş ve tüm meraklarınızı gidermiştir. En son teknoloji haberleri için Londravizyon'u izlemeye devam edin.  

İlgili Makaleler

Yorumlar