Londravizyon

Türkiye ve Rusya vizeyi kaldırdı


Rusya cumhurbaşkanı Medyedev'in Ankara'yı ziyareti sırasında, Türkiye ve Rusya iki ülke vatandaşlarının 30 güne kadar olan ziyaretleri için vize uygulamasını karşılıklı olarak kaldırdı.

Türk ve Rus vatandaşları arasındaki vizesiz uygulaması, başbakan Erdoğan ve Rusya devlet başkanı Medyedev ve iki ülke dışişleri bakanları arasında imzalan anlaşmanın yürürlüğe girmesinden sonra başlayacak.

Türkiye ile Rusya arasındaki vizesiz seyahat anlaşmasının ilgili iki ülke ilgili makamları tarafından gerekli onay sürecinden geçtikten sonra bu yaz aylarına kadar yürülüğe girmesi bekleniyor, ancak henüz kesin bir tarih açıklanmadı. O zamana kadar ise iki ülke arasındaki mevcut vize rejimi uygulaması devam edecek.

 

Rusya devlet başkanı Medyedev iki ülke arsındaki vize uygulamasının tarihi öenmde olduğunu ve her iki ülkeye de birçok avantajlar sağlayacağını vurguladı. Medyedev'in Türkiye ziyareti sırasında, Sinop Akkuyu'da yapılacak nükleer santralin inşasını Rus firmalarının gerçekleştirilmesi konusundaki anlaşma da imzalandı.  

İlgili Makaleler

Yorumlar