Londravizyon

Şanghay Expo 2010'da ilginç pavyonlar


 Çin'in büyük ümitler ve reklam kampanyasına açtığı Şanghay Expo 2010'da oldukça ilginç pavyon mimarileri dikkat çekiyor. Yaklaşık 190 ülkenin temsil edildiği ve Türkiye'nin de katıldığı Şanghay Expo 2010 ticaret fuarında katılımcı ülkeler ilginç mimari özellikler taşıyan pavyonlarıyla ziyaretçilerin ilgisini çekmeye çalışıyor.

Bunlardan birisi de İngiltere pavyonu. Merkezi Londra'da bulunan bir mimarlık firması tarafından yapılan İngiltere'nin Şanghay Expo 2010 pavyonu, "Tohum tapınağı" adıyla da anılıyor. Bunun nedeni ise pavyonun dış cephesini oluşturan kısmın, içine yaklaşık 70 bin tohum yerleştirilmiş akrilik silindirlerden oluşması.

 

Üzerine yansıtılan ışıklarla değişik renklere de bürünen Şanghay Expo 2010'daki İngiltere pavyonu bu haliyle oldukça ilgi çekiyor. Yukarıdaki resimde bir maketini gördüğünüz İngiltere pavyonundaki bu tohumlar ise Londra'daki ünlü Kew Gardens adı verilen botanik bahçesinden ve diğer bazı parklardan sağlandı. Şanghay Expo 2010'da mimarisiyle dikkat çeken diğer pavyonlar arasında İspanya'nınki de bulunurken, "Uygarlıkların beşiği" temasından esinlenen Türkiye pavyonun mimari yapısı yeterli bulunmadı.  

İlgili Makaleler

Yorumlar