Londravizyon

Elon Musk, ABD Hükümetindeki Danışmanlık Görevinden Çekildi


Peki dünyayı bu kadar "ilgilendiren" antlaşmanın detayları neler? 4 Kasım 2016'dan tarihinden itibaren yürürlükte olan anlaşmayı 195 üye ülke imzalamıştır. Yüzyıl sonunda küresel sıcaklıkların 0,3 derece artabileceğini belirtti.

Macron, Paris'teki zirvenin başkanlığını yapan dönemin Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius'un, "İklim konusunda bir B planımız yok zira başka bir planet de yok." sözünü tekrarladı.

Canete, Trump'In yaptığı açıklamanın kendilerini daha da kuvvetlendirdiğini, Avrupa'nın öncü rol üstlenmeye hazır olduğunu vurgulayarak, "Paris Anlaşması devam edecek". Bu anlaşma iklim değişikliği için mücadele amacıyla yapıldığı için Musk ise anlaşmaya katılma taraftarı. ABD'nin çevrenin korunmasında lider olmaya devam edeceğini vurgulayan Haley, "Çevrenin korunması konusunda standartlarımızın çok uzağında olan ülkeleri memnun etmek için ekonomimizi tehlikeye atmayacağız" ifadesini kullandı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile yaptığı ortak yazılı açıklamada da anlaşmadan geri dönüş olmadığının altı çizildi. Obama, halefi Trump'ın ABD'yi Paris İklim Anlaşması'ndan çekme kararına tepki göstererek, anlaşmanın dünya genelinde düşük karbon seviyesine ulaşmak için yapılan ilk küresel anlaşma olduğunu vurguladı.

Avrupalı liderler Trump'ın kararına tepkili.

Elon Musk Tesla ile elektrikli otomobil üretmeyi, SpaceX şirketi ile uzay seyahatlerini geliştirmeyi ve Hyperloop ile de toplu taşımaya yepyeni bir boyut getirmeyi amaçlıyor. Elon Musk, Trump'ın açıklaması sonrası Başkan'ın danışmanlığını bıraktığını açıkladı.

Eğlence endüstrisi devi The Walt Disney Company'nin CEO'su Robert Iger de Trump'ın danışmanlık konseyinden ayrılan bir başka yönetici oldu. Iger, "Paris Anlaşması'ndan çekilmesiyle Başkanlık Konseyi'nden istifa ediyorum".

Japonya ve Avustralya da ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çıkmasından üzüntü duyduklarını ancak kendilerinin anlaşmaya bağlılıklarını sürdüreceklerini duyurdu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözcüsü de bu kararı hayal kırıklığı olarak yorumladı.

İngiltere Başbakanı Theresa May'ın de Trump ile yaptığı telefon görüşmesinde, kararla ilgili hayal kırıklığını Amerikalı başkana ilettiği bildirildi.

Anlaşmanın Çin ve Hindistan gibi ülkelere daha gevşek koşullar sunduğunu öne süren Trump, "Gerçek şu ki Paris Anlaşması en çok ABD'ye olmak üzere aşırı adaletsiz" dedi ve anlaşmadan çekilmenin Amerikalıları rahatlatacağını belirterek, "ABD bugün itibariyle hiçbir bağlayıcılığı olmayan Paris Anlaşması çerçevesindeki tüm uygulamaları sonlandıracak".

İlgili Makaleler

Yorumlar