Londravizyon

Trump, ülkesini Paris Anlaşması'ndan çekme kararı aldı


Paris İklim Anlaşması'nın 'tarihi bir kuantum sıçraması' olduğunu kaydeden Merkel, dünyanın en fakir ülkelerine iklim yardımı için finansman sağlamak başta olmak üzere ülkesinin anlaşmadan doğan yükümlülüklerini yerine getireceğinin altını çizdi.

Şu an için 61 Belediye Başkanı, Trump kararını görmezden geldikleri ortak bir bildiri yayımladılar. Amerikan medyasına göre Başkan "anlaşmadan çekilme" yönünde karar verecekti.

Trudeau, Kanada'nın iklim değişikliği ile mücadele ve temiz ekonomik büyümeyi destekleme konusundaki kararlılığını bozmadan devam ettirdiğini vurguladı.

ABD Başkanı Trump, Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekildiğini ve bu kararını Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne hemen ileteceğini duyurdu.

Söz konusu vaatlerin ardından Trump, geçen sene kasım ayındaki başkanlık seçiminde ABD'nin en büyük 9 kömür üreticisi eyaletin 8'inde Demokrat rakibi Hillary Clinton'ı geride bırakmıştı.

Elon Musk Tesla ile elektrikli otomobil üretmeyi, SpaceX şirketi ile uzay seyahatlerini geliştirmeyi ve Hyperloop ile de toplu taşımaya yepyeni bir boyut getirmeyi amaçlıyor. Nikaragua ve Suriye dışında tüm ülkeler Paris Antlaşmasını kabul etmiş ve iklim değişikliğine karşı yürütülen politikalara aktif bir şekilde destek vermekteydiler.

Deniz suyu seviyesinin yükselmesinden en çok etkilenmesi beklenen yerlerden biri olan Pasifik Okyanusu'ndaki volkanik adaların oluşturduğu Marshall Adaları Devlet Başkanı Hilda Heine de bu kararın ABD'nin liderliğini destekleyenler için şaşırtıcı olduğunu ve Paris Anlaşması'na bağlılıklarının devam edeceğini söyledi.

ABD'li teknoloji devi Google " un CEO'su Sundar Pichai de Twitter " daki açıklamasında, kararın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını ifade ederek, "Google, daha temiz ve refah bir gelecek için sıkı çalışmaya devam edecektir." yorumunu aktardı. "Şimdi, endüstri liderlik yapmalı ve hükümete bel bağlamamalı." ifadelerine yer verdi.

ABD Başkanı Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararı Avrupa'da geniş yankı buldu.

ABD eski Başkanı ve Paris Anlaşması'nın imzacısı Barack Obama da Trump'ın konuşması üzerine yazılı bir açıklama yaptı.

Donald Trump'ın Almanya Başbakanı Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İngiltere Başbakanı May ve Kanada Başbakanı Trudeau'yu arayarak ülkesini neden anlaşmadan çektiğini anlattığı belirtildi.

Ayrıca Japonya, İsviçre, Finlandiya, Danimarka, Norveç ve İzlanda liderleri de Trump'ın kararını kınayan açıklamalara imza attı.

İlgili Makaleler

Yorumlar