Londravizyon

Trump Dünyanın Sonunu Getiriyor! ABD O Anlaşmadan çekildi!


Trump, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceğini açıkladı.

"Ulusal Ekonomik Araştırma Derneği'nin araştırmasına göre, önceki yönetim tarafından verilen taahhütlerin yerine getirilmesi 2040 itibariyle kağıt üretimini yüzde 12, çimento üretimini yüzde 23, demir ve çelik üretimini yüzde 38, doğalgaz üretimini yüzde 31 ve kömür üretimini yüzde 86 azaltacak".

ABD'nin yeni 'daha adil bir anlaşma arayışında olacağını' ifade eden ABD Başkanı "Bugünden itibaren anlaşmaya uymaya son veriyoruz" dedi.

Trump, ABD'li federal kurumlara Paris İklim Anlaşması'nın hükümlerini yerine getirmeme emri verebilmesine rağmen federal hükümetten bağımsız olan ABD'deki yerel yönetimler anlaşmanın hükümlerini uygulamaya devam edebilecek. "Dünyamızı korumak için mücadeleye devam edeceğiz" ifadelerini kullandı. "Gerçeklik sizin geçiştirdiğiniz başka bir siyasetçi değil" açıklamasından bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararlarına rağmen emisyonları düşürme çabalarının süreceğini belirtti.

ABD'nin anlaşmadan tamamen çekilmesi dört sene sürecek ve Kasım 2020'de tamamlanacak.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ABD'yi Paris İklim Anlaşması'ndan çekeceği yönündeki iddialar dünyanın geri kalanında tepkiyle karşılandı.

Bu amaçla Beyaz Saray'da bir açıklama yapan Trump, ABD'yi geri çekme kararını, Amerikan ekonomisini düşünerek verdiğini duyurdu.

Yapılan açıklamaya göre valiler, ABD İklim İttifakı'na daha fazla devletin iştirak etmesini istiyorlar. ABD'nin rakiplarinin önünde olması gerektiğine inandığını belirten Obama, "Fakat Amerikan liderliği yokluğunda bile, bu Yönetim'in geleceği reddeden bir avuç ülke arasına girerken bile, eyaletlerimizin, şehirlerimizin, iş dünyasının gelecek nesiller için elimizdeki tek gezegenin korunması için yardımcı olup, yol göstermek için elinden geleni yapacağına inancım tam" dedi.

Trump, seçim kampanyası döneminde iklim değişikliği ve küresel ısınmayı "yalan" olarak tanımlamış ve bu değişimlerde insanın rolünün olmadığını savunarak Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme sözü vermişti.

Fransa'nın başkenti Paris'te 2015 yılında yaklaşık 200 ülkenin katılımıyla imzalanan anlaşmada, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulması konusunda uzlaşılmıştı. BM İklim Değişikliği Taraflar Konferansı'nda (COP21), üzerinde anlaşma sağlanan metin konferansa katılan ülkelerin delegeleri tarafından onaylanmıştı. Trump, bu konuda G-7 zirvesinde diğer liderlerle anlaşamamıştı.

İlgili Makaleler

Yorumlar