Londravizyon

Trump - Merkel krizi giderek büyüyor! Paris İklim Anlaşması bahane


Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çekilmeye karar vermesinin kendilerini durduramayacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump ülkesini COP21 diye anılan Paris Anlaşması'ndan çekme kararı aldı.

"Ancak Paris anlaşmasına tekrar girmek veya ABD'ye adil davranan yepyeni bir anlaşma oluşturmak üzere görüşmeler başlayacaktır".

Ayrıca Japonya, İsviçre, Finlandiya, Danimarka, Norveç ve İzlanda liderleri de Trump'ın kararını kınayan açıklamalara imza attı.

Trump, anlaşmanın ABD'nin 'dezavantajına olduğunu, diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj sağladığını' söyledi.

Trump, ABD'nin refahını diğer ülkelere dağıtmanın yolu olarak tanımladığı anlaşmadan çekilmenin Amerikalıları rahatlatacağını belirterek, "ABD bugün itibariyle hiçbir bağlayıcılığı olmayan Paris Anlaşması çerçevesindeki tüm uygulamaları sonlandıracak. İklim değişikliği gerçek ve Paris'ten çıkmak Amerika ve dünya için iyi değil" dedi.

Tesla'nın CEO'su, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, Trump'ın Paris anlaşmasından çekilme kararı alması durumunda ABD Başkanı'nın iş danışmanlık konseyinden ayrılacağını duyurmuştu.

ABD'nin anlaşmadan tamamen çekilmesi dört sene sürecek ve Kasım 2020'de tamamlanacak.

Dünyada atmosferi en çok kirleten ikinci ülke ABD'nin anlaşmadan çıkması, 2025'e kadar karbon emisyonunu üçte biri kadar azaltma taahhüdünden vazgeçmesi ve daha "sıcak" bir gelecek anlamına geliyor.

Donald Trump'a bir tepki de ABD eski Başkanı Barack Obama'dan geldi. 12 Aralık 2015'te Fransa'nın başkenti Paris'te gerçekleştirilen 21.

Öte yandan Amerika, Nikaragua ve Suriye'den sonra Paris İklim Anlaşması'ndan çekilen üçüncü ülke oldu. Ülkeler, şehirler, şirketler, yatırımcılar yıllardır bu yönde hareket etmekteler ve yenilenebilirlerin düşen fiyatlarına karşın fosil yakıtlardan kaynaklanan sağlık etkilerinin yüksek maliyetleri bu değişimin devam edeceğinin teminatıdır. 22 Nisan 2016'da da BM Genel Merkezi'nde ABD'nin de aralarında yer aldığı birçok ülke tarafından anlaşma imzalanmıştı.

Ülkelerin iklim değişikliğiyle mücadelede kendi sorumluluklarına sahip olduğunu söyleyen Putin, "Paris anlaşmasındaki bütün hükümler ulusal hükümetlerin sorumluluğunda".

İlgili Makaleler

Yorumlar