Londravizyon

Trump kritik kararı verdi: ABD, Paris İklim Anlaşması'ndan çekiliyor


Peki dünyayı bu kadar "ilgilendiren" antlaşmanın detayları neler?

ABD'nin en büyük nüfusuna sahip eyaleti Kaliforniya'nın Valisi Jerry Brown da iklim değişikliği konusunda New York eyaletiyle iş birliğine hazır olduğunu aktardı.

Küre sıcaklığının Sanayi Devrimi öncesinin 2 derece altında kalmasını sağlamak. Bu nedenle Çin onun bıraktığı boşlukları doldurabilecek bir ülke görünümünde.

Öte yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Paris Anlaşması'ndan çekilme kararının hemen yürürlüğe girmesi mümkün değil.

Avrupa Parlamentosu'nun eski Başkanı Martin Schulz, Trump'ın Paris İklim Anlaşması'ndan çıkma kararını açıklamasıyla ilgili olarak, sosyal medya hesabından "İklim anlaşmasından çekildiğiniz gibi iklim değişikliğinden de çekilemezsiniz Sayın Trump".

Örgütün Atmosfer Araştırma ve Çevre Dairesi Başkanı Deon Terblanche, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, Trump'ın açıklamasının ardından örgütün yeni bilimsel modeller yayımlamadığını söyledi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Macron ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile yaptığı ortak yazılı açıklamada da anlaşmadan geri dönüş olmadığının altı çizildi.

Japonya ve Avustralya da ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çıkmasından üzüntü duyduklarını ancak kendilerinin anlaşmaya bağlılıklarını sürdüreceklerini duyurdu.

"Bu bizim çocuklarımızın geleceği değildir, bizim dünyamızın geleceği değildir." diyen Emmanuel Macron, Paris İklim Anlaşması'nın yeniden müzakere edilemeyeceğini aktartdı.

Çin'den yapılan açıklamada ise ABD'nin anlaşmadan çekilmesi "küresel bir gerileme" olarak tanımlandı.

Açıklamada, Trump'ın her bir lidere Paris anlaşmasından ABD'yi neden çektiğini şahsen açıkladığı belirtilerek, "Başkan, görevinin ilk aylarında bu konuyla ilgili dürüst ve yapıcı tartışmaları sebebiyle dört lidere de teşekkür etti" ifadesine yer verildi. Musk, artık Trump hükümetiyle beraber çalışmıyor.

Eğlence endüstrisi devi The Walt Disney Company " nin CEO'su Robert Iger de Trump'ın danışmanlık konseyinden ayrılan bir başka yönetici oldu. Iger, "Paris Anlaşması'ndan çekilmesiyle Başkanlık Konseyi'nden istifa ediyorum".

Tajani, ABD "olsa da olmasa da" bu anlaşmaya ve sürece devam edileceğini vurgulayan Tajani, "Dışarıda kalmayı tercih eden vatandaşlar, gezegen ve ekonomi için tarihi bir fırsatı kaçıracak" değerlendirmesinde bulundu.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in sözcüsü de bu kararı hayal kırıklığı olarak yorumladı. Trump, "İklim Anlaşması, ABD'nin çıkarlarına zarar veriyor". ABD, şu an yaklaşık 200 ülkenin dahil olduğu Paris anlaşmasına 2015'te katılmış ve küresel ısınmaya karşı savaşmak için karbon emisyonlarını azaltma sözü vermişti.

İlgili Makaleler

Yorumlar