Londravizyon

ABD, Paris İklim Anlaşması'ndan çekildi; dünya tepkili: 'Küresel bir gerileme'


ABD'li büyük şirketlerin CEO'ları konu ile ilgili olarak sert açıklamalar yaparken Elon Musk, Trump'ın konseyinden istifa etti. ABD Başkanı Trump'a, ABD'yi anlaşmada tutması için yapılan baskılar, son dakikaya kadar sürdü.

ABD Başkanı Donald Trump, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekileceğini açıkladı. ABD'nin diğer ülkelerin önünde yer alması gerektiğine inanıyorum. "Ancak, ABD'nin liderlik yokluğunda ve hükümetin geleceği reddeden birkaç ülkeye katılması durumunda bile eyaletlerimizin, şehirlerimizin ve işletmelerimizin adım atarak başı çekeceğine ve sahip olduğumuz tek gezegeni gelecek nesiller adına koruyacağına güveniyorum".

Telif hakkı AFP Image caption Donald Trump, Paris İklim Anlaşması'ndan daha iyi bir anlaşma için mücadele edeceğini söyledi. ABD'nin bu antlaşmadan geri çekilmesi ile birlikte dünya üzerinde Paris Antlaşmasını kabul etmeyen ülke sayısı böylece 3'e çıkmış oldu.

Obama döneminde ABD Dışişleri Bakanı olan John Kerry de Trump'ın kararını "Amerikan tarihindeki en başarısızlığa neden olan eylem" olarak yorumladı.

Emmanuel Macron, Elysee Sarayı'nda Fransızca ve İngilizce yaptığı açıklamada, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilecek olmasını değerlendirdi.

Öte yandan, çekilme kararının hemen yürürlüğe girmesi mümkün değil.

Uzmanlar, ABD'nin anlaşmadan çekilmesinin küresel iklim değişimine etki edeceği, sıcak hava dalgaları, seller ve kuraklıkların daha sık yaşanabileceği uyarısında bulunuyor.

Brown, Twitter'daki açıklamasında, "Donald Trump kesinlikle yanlış yolu seçmiştir". Apple, Google, Facebook, Intel, HP, Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk'un tavsiye ve ricalarına ve hatta Musk'un bazı danışmanlıkları bırakma tehdidine rağmen Trump, kararından vazgeçmedi. Bu yüzden Başkan Trump'a minnettar olmalıyız.

Bu arada, İtalya Başbakanı Gentiloni, ortak bildiriyi paylaştığı Twitter'daki şahsi hesabından, "İklim anlaşmasından geri adım yok." açıklaması yaptı.

Tajani, ABD "olsa da olmasa da" bu anlaşmaya ve sürece devam edileceğini vurgulayan Tajani, "Dışarıda kalmayı tercih eden vatandaşlar, gezegen ve ekonomi için tarihi bir fırsatı kaçıracak" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Yorumlar