Londravizyon

ABD, Paris İklim Anlaşması'ndan İmzasını Çekiyor


Telif hakkı AFP Image caption Donald Trump, Paris İklim Anlaşması'ndan daha iyi bir anlaşma için mücadele edeceğini söyledi.

Anlaşmanın ABD'nin "dezavantajına olduğunu, diğer ülkelere ABD'ye karşı ekonomik avantaj sağladığını" söyleyen Trump, "ABD, ülkemi ve Amerikan vatandaşlarını korumaya yönelik ulvi görevimimi yerine getirebilmem için Paris İklim Anlaşması'ndan çekilecek".

Anlaşmanın Çin ve Hindistan gibi ülkelere daha gevşek koşullar sunduğunu öne süren Trump, "Gerçek şu ki Paris Anlaşması en çok ABD'ye olmak üzere aşırı adaletsiz" dedi. ABD'nin diğer ülkelerin önünde yer alması gerektiğine inanıyorum. "İklim değişikliğinin durdurulması, yalnızca küresel toplum olarak yapabileceğimiz bir şeydir ve çok geç olmadan birlikte hareket etmemiz gerekiyor." açıklamasında bulundu.

Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda ABD'nin Paris İklim Değişikliği Anlaşması'ndan çekilmesini yorumladı. Bu durumda, Trump'ın ABD'yi anlaşmadan çekmesinin en erken Kasım 2019'da resmi olarak gerçekleşmesi bekleniyor.

Eski ABD Başkanı Barack Obama, ABD Başkanı Donald Trump'ın İklim Anlaşması'ndan çekilmesi üzerine hayal kırıklığına uğradığını ifade ederek, "Trump yönetimi geleceği reddeden bir avuç topluluğa katıldı".

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ABD'nin Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararına ilişkin, "ABD tüm dünyaya sırtını döndü fakat Fransa ABD'ye sırtını dönmeyecek." dedi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Paris İklim Anlaşması'ndan çekilme kararına Avrupalı liderlerden tepki gecikmedi.

2016 yılında Fransa'nın başkenti Paris'te düzenlenen İklim Zirvesi Konferansı'nda (COP21), üzerinde anlaşma sağlanan anlaşma çevre konusunda bugüne kadar varılan en kapsamlı anlaşma.

Paris İklim Anlaşması, 195 üye ülke tarafından imzalanması bakımından dünya tarihinde iklim değişikliği ile ilgili en geniş kabul görmüş anlaşma olma özelliğine sahip.

ABD, Nikaragua ve Suriye'den sonra anlaşmadan çekilen 3. ülke oldu. Söz konusu iklim değişikliğiyle mücadele planına, yaklaşık 200 ülke imza koymuştu.

Yoğun Twitter kullanımı sebebiyle zaman zaman eleştiri toplayan Trump'ın geceyarısı yaptığı bir paylaşım, Trump-Twitter ilişkisini bir kez daha ülke gündemine taşıdı.

İlgili Makaleler

Yorumlar