Londravizyon

Booking.com Bulmacasında Önemli Bir Gelişme Yaşandı


Yasağın gelmesi ile beraker booking sitesine Türkiye'den erişim tamamen engellendi. Mahkeme Booking.com'a getirilen ihtiyati tedbir kararını yine kaldırmadı.

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi'nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye'de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu'na yazı yazılmasına karar verilmişti.

Türkiye'deki faaliyetleri tedbiren durdurulan booking.com ile ilgili "haksız rekabet" davasının görülmesine devam edildi - TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy'un tanık olarak dinlenilmesi talebini reddeden İstanbul 5.

TÜRSAB'da Digital Denetim Müfettişi olarak görev yapan Necati Çalışkan, davacı TÜRSAB'ın tanığı olarak dinlendi. "Bu şikayetlerin muhatap bulamamak, şikayet için gönderilen maillere yanıt alamamak, tadilat halinde olan açılmamış otellere rezervasyon yaptırmak, bazı görsellerin konaklanan otelin gerçeği ile uyuşmadığı, asılsız otel bilgisine yer verilen şikayetlerden oluştuğunu, toplam 34 çeşit şikayette bulunulduğunu gördüm" dedi. Davalı şirketle ilgili şikayetler hakkında, bu şirketin internet üzerinde faaliyet göstermesi ve Türkiye'de gerek TÜRSAB, gerekse de Kültür ve Turizm Bakanlığına hiçbir bağlantısı olmaması nedeniyle hiçbir işlem yapılmamaktadır.

TÜRSAB tarafından online rezervasyon portalı Booking.com'a açılan davada bügün yeni bir duruşma daha görüldü.

TÜRSAB'ın Avukatı Şükran Tezel, şirket yönetimi ile görüştükten sonra bu konuda beyanda bulunacağını belirtirken, davalı şirket avukatları tedbir kararının bu şekilde uygulanmasına itirazları olmadıklarını söylediler.

İlgili Makaleler

Yorumlar