Londravizyon

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan K. Irak'a uyarı: Bu yanlıştan dönün


Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Körfez ülkelerinden Katar merkezli devam eden diplomatik krizin yapıcı diyalog yoluyla çözmesinin çağrılarını yineleyerek, Katar krizi sonrasında oluşan problemlerin yapıcı diyaloğu desteklediklerini söyledi.

Kalın, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'nin referandum kararını "Irak'ın toprak bütünlüğüne aykırı bir girişim" olarak değerlendirdi ve "Referandumun aynı zamanda Kerkük " te yapılacak olması bizim için ayrıca soru işareti. Kerkük'te yaşanan süreci çok yakından takip ediyoruz. Kuzey Irak'ın verdiği karar çok yanlış bir karar. "Bir diğer önemli konu da, referandum kararının bir an önce iptal edilmesi".

KATAR KRİZİ: Bizim amacımız bütün aktörleri bu sürece dahil etmek. 15 Temmuz ile ilgili bir takım anma faaliyetleri planlanmaktadır. Bu çerçevede Katar'da özellikle insanların günlük hayatını etkileyen bir takım tedbirler alınması için bizde de STK'lar, çeşitli kurumlarımız harekete geçti.

"Suriye'de ateşkes süreci yeni bir döneme girdi".

Irak'ta referandum kararı. Dün sayın Cumhurbaşkanımız da bunu doğru bir çerçeveye oturtarak ifade ettiler. Yaptıkları avunmalarda hala bunun bir tiyatro olduğuna dair, kontrollü darbe olduğuna dair ifadelerin kullanıldığını görüyoruz.

Başbakan yardımcısı İbrahim Kalın, devam eden diplomatik çatışmaların çözümünde Suudi Arabistan'ın kilit rol oynadığını söyledi. Bununla ilgili sayın Cumhurbaşkanımızın süreci yakından takip ettiğini söylemiştim.

Iraklı Kürt yetkililer ve Bağdat'taki yetkililerle bu konuyu görüşüyoruz. "Onlarla oturup konuşmadan bizim hemen yaptırım, sınır kapısını kapatma gibi bir tavır içerisine girmemiz söz konusu değil" diye konuştu. "Bu kadar delil ortadayken, bu kadar dava dosyaları görülmekteyken bu iddiaların dile getirilmesi ancak ve ancak bu darbeyi yapanların ekmeğine yağ sürmek, dolaylı olarak onlara destek vermek anlamına gelir". "Nerede olursa olsunlar ister ABD, ister Avusturalya, İster Afrika'da FETÖ'cüler devletin nefesini enselerinde hissedeceklerdir." diye konuştu. "Bunlar Türk ekonomisinin bünyesinin aslında ne kadar sağlam olduğunu göstermektedir" diyen Kalın, "Bizim buradan da çağrımız kredi derecelendirme kuruluşlarının bu gerçekleri raporlarına yansıtmalıdır" diye konuştu.

"Terörün başlıca finansman kaynaklarından birisi olarak uyuşturucu kullanılmaktadır". Bakanlıklarımız çok kapsamlı bir çalışma başlattılar. Hedefimiz gençlerimizin zehirlenmesine izin vermemektir. Bu çerçevede ailelerin de üzerine sorumluluk düşmektedir. Bu faaliyetlerin yaklaşık bir hafta boyunca yapılması, 10-16 Temmuz tarihleri arasında.

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın, bir hafta boyunca yurt içinde düzenlenecek anma programlarının yanı sıra yurt dışında da çalışmalar yapılacağını belirtti. Sayın Cumhurbaşkanımız sayın Trump'la da bir telefon görüşmesi yapacak. "15 Temmuz günü bu anıtların açılışı Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle gerçekleştirilecek" açıklamasında bulundu.

"İSTANBUL VE ANKARA'DA ŞEHİTLERİMİZ İÇİN BİRER ANIT YAPILMAKTADIR" Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "15 Temmuz'un birinci yıl dönümünde Cumhurbaşkanımızın himayesinde ve ilgili kurumlarımızın koordinasyonuyla birtakım anma faaliyetleri planlanmaktadır". Sayın Cumhurbaşkanı grup konuşmalarını yapıyor, Meclis'e gidiyor. Burada AK Parti Genel Başkanı sıfatıyla Külliyedeki çalışmaları ile bir koordinasyon sağlaması önemlidir. Bu çalışma devam ediyor.

Türkiye'nin Irak'a açılan tek sınır kapısı olan Habur'un bir süreliğine kapatılması yönündeki iddiaların sorulması üzerine Kalın, "Şu anda gündemimizde böyle bir şey şeyler yok".

İlgili Makaleler

Yorumlar