Londravizyon

Cumhuriyet soruşturmasında tahliye kararı


Denizli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Alper'in trafik kazasında ölümüne ilişkin Cumhuriyet Gazetesi'nin Twitter hesabında yapılan paylaşım gerekçe gösterilerek gözaltına alınan ve çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi internet sitesi Genel Yayın Yönetmeni Oğuz Güven tahliye edildi. Ağır Ceza Mahkemesi iddianamenin kabulüne karar verdi.

İddianamenin gönderildiği İstanbul 28.

"İstanbul 28. Ağır Ceza Mahkemesi, "olay ve soruşturma sürecine yaklaşımı" ve kaçma şüphesinin bulunmayışı da göz önüne alarak" Güven'in tahliyesine karar verdi.

Cumhuriyet Gazetesi İnternet sitesi genel yayın yönetmeni Oğuz Güven 10.5 yıl hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.Oğuz Güven hakkında tahliye kararı verildi. Güven, Radikal ve Yeni Yüzyıl gazetelerinin kuruluşundan itibaren yazı işleri kadrosunda da bulunmuştu. Güven'in 'Terör örgütünün propagandasını yapmak' ve 'Terör örgütlerinin yayınlarını basmak veya yayınlamak' suçlarından 2,5 yıldan 10,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti.

Bugün tahliye edilen Güven tutuksuz olarak yargılanacak. Hepsinin geçmişleri belli insanlar. Bunları tutuksuz yargılamak mümkün. "Çıktığım gün Enis Berberoğlu'nun tutuklandığını öğrendim" dedi. Güven "Buruk bir sevinç yaşıyorum şu anda. Gönlümün yarısı bu arkadaşlarda" dedi. O'nu muhabirliği döneminden tanıdım. Burada bir hata olmuş. Gidişat iyi değil. Enis Berberoğlu, bu ülkenin amiral gemisi Hürriyet Gazetesi'nde yıllar boyu genel yayın yönetmenliği yapmış, bu ülke için kafa yormuş bir insan. Milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla başlayan süreçte iş artık HDP'den çıktı, CHP'ye kadar vardı. Dediğim gibi çok buruğum, sevinç duyamıyorum. Hepimizin tanıdığı, bildiği insanlar. "Kalbim onlarla birlikte" diye konuştu.

İlgili Makaleler

Yorumlar