Londravizyon

Yüksek donanımlı iMac Pro cepleri yakacak


Apple'ın kendi satış sitesini inceleyenler bilir.

WWDC 2017'de sahneye çıkan Apple iMac Pro büyük bir şok etkisi yarattı. Temel modelin pahalı olduğunu düşünüyorsanız biraz bekleyin, henüz en üst modelin maliyetini öğrenmediniz. İşte bu sorunun cevabını merak eden ZDNET editörleri kabaca bir hesaplama yaparak en yüksek konfigürasyona sahip yeni iMac Pro'nun fiyatını belirlemişler. Son model sıfır kilometre bir araba fiyatına bilgisayar almanın ne derece mantıklı olduğu tartışılır; fakat yeni iMac Pro'nun hem performans, hem de fiyat anlamında uçuyor olduğu su götürmez bir gerçek.

İlk olarak işlemciye gelelim. Üst düzey modelin bir Xeon E5-2697 taşıdığını varsayarsak, 18 çekirdekli işlemcinin Apple'a maliyeti 2.200$ civarında olacak.

Buna benzer şekilde 32 GB RAM'i 128 GB RAM'e arttırınca 2.691 dolar daha ödemek gerekecek. 18 çekirdekli işlemci için kullanıcıların ekstradan 4.000 doları gözden çıkarması gerekiyor. Cihaz 16GB HBM2 belleğe sahip Radeon Pro Vega 64 ekran kartıyla yapılandırılırsa, Apple'ın %80 fiyat artışıyla birlikte listeye 2.044$ daha eklenecek. Bu tutara ülkemizde uygulanan vergilerin de ekleneceğini belirtmeden geçmeyelim.

İlgili Makaleler

Yorumlar