Londravizyon

6 yemek kartı şirketine rekabet soruşturması


Soruşturma gerekçesi olarak, kurul, Sodexo ve Edenred'in ihalelerinde danışıklı hareket, müşterileri paylaşmak, satış şartlarını ortak belirlemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak gerekçelerini öne sürdü.

Rekabet Kurulu 2010'da yapılan başvuruları reddetmişti ve Danıştay'ın Aralık ayında aldığı kararın sonrasında yemek şirketleri hakkında soruşturma açma kararı aldı. Rekabeti ihlal kapsamında iddialar Danıştay 13.Dairesi'nin kararı üzerine 2010 yılından sonra bir kere daha değerlendirildi.

Son zamnalarda restorancıların yoğun şikayetlerine neden olan Türkiye'de faaliyet gösteren yemek şirketlerine Rekabet Kurumu soruşturma başlattı.

Rekabet Kurulu, söz konusu şikayetlerle ilgili yaptığı ön araştırmasında iddaları inceleyip, reddine ve soruşturma açılmamasına karar vermişti.

Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş.Edenred Kurumsal Çözümler A.Ş.Network Servisleri A.Ş.Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş. Winwin Hizmet Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş.Set Kurumsal Hizmetler A.Ş. Ancak Kurul kararı Danıştay 13. Dairesi'nin, 28 Aralık 2016 tarihinde aldığı kararla iptal edildi.

"Danışıklı hareket etmek, ihaleleri ve müşterileri paylaşmak, satış şartlarını birlikte belirlemek ve rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmak" suçlamalarıyla açılan soruşturmada kararında şöyle denildi, "Sodexo Motivasyon Çözümleri A.Ş".

Yayın kanalı olarak resmi web sitesi üzerinden açıklanan bildiride, yemek kartı ve avantaj sağlayan şirketlere yasaları ihlal ettiğinden ötürü dava açtığını duyurdu.

Dosyada yer alan bilgi ve belgeleri 15.05.2017 tarihli toplantısında müzakere eden Kurul, ilgili mahkeme kararında belirtilen hususları dikkate alarak, 4054 sayılı Kanun'un ihlal edilip edilmediğinin tespitine yönelik olarak aynı Kanun'un 41. maddesi uyarınca; Sodexo Avantaj ve Ödüllendirme Hizmetleri A.Ş., Edenred Kurumsal Çözümler A.Ş., Network Servisleri A.Ş., Multinet Kurumsal Hizmetler A.Ş., Winwin Hizmet Yönetimi Sanayi ve Ticaret A.Ş., Set Kurumsal Hizmetler A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.

İlgili Makaleler

Yorumlar