Londravizyon

Akkuyu Nükleer Santrali için lisans verildi


EPDK tarafından Akkuyu Nükleer Güç Santrali için Akkuyu Nükleer AŞ'ye 15 Haziran 2017 tarihinde yürürlüğe girmesi için 49 yıl süreli üretim lisansı verildiği açıklandı.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, Mersin ilinin Gülnar ilçesinde yer alan Büyükeceli Kasabasının Akkuyu mevkiinde inşaa edilecek olan nükleer enerji santrali olarak bilinir. (Şirket) kurulmuş ve nükleer güç santralinin yatırımına başlanabilmesi için gerekli onay, izin, ruhsat ve benzerlerinin alınabilmesi amacıyla Şirkete 25/06/2015 tarihli ve ÖN/5664/03307 numaralı önlisans verilmiştir.

EPDK'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, Akkuyu NGS için şirkete verilen üretim lisansı, bugünden itibaren yürürlüğe giriyor.

Akkuyu nükleer santrali'ne 49 yıllık üretim lisansıEnerji Piyasası Düzenleme Kurumu, Akkuyu Nükleer Santrali'ne 49 yıl süreyle üretim lisansı verdi.

Akkuyu Nükleer Güç Santrali”nin tamamen işletmeye alınmasından sonra Türkiyedeki elektrik enerjisi talebinin yaklaşık yüzde 6-7 kadarını karşılayacağı savunuluyor.

Bu arada Akkuyu NGS'nin ilk ünitesinin işletmeye giriş tarihi; milletler arası anlaşmaya göre 2025 yılı olması planlanırken şirket; Cumhuriyetin 100. kuruluş yıldönümü olan 29 Ekim 2023 tarihine yetiştireceğini beyan ettiği belirtildi.

İlgili Makaleler

Yorumlar