Londravizyon

Barbaros Muratoğlu'na hapis cezası ve tahliye


"Silahlı terör örgütüne yardım etmek" suçundan 6 aydır tutuklu bulunan Doğan Holding Ankara temsilcisi Barbaros Muratoğlu'nun yargılandığı davada karar açıklandı.İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Barbaros Muratoğlu cezaevinden getirilirken, avukatları da salonda hazır bulundu. FETÖ/PDY örgütü ile her hangi bir ilişkim yoktur.

Muratoğlu 15 Aralık 2016 tarihinde FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanmıştı. "Görüştüklerinin, zamanında devletin üst kademelerinde görev yaptığını, iş sebebiyle görüştüğünü ve şahsi bir yakınlıklarının bulunmadığını beyan etmesine rağmen bu görüşmeler de tutuklama gerekçesi yapılmıştır".

Muratoğlu'nun tutukluluğu, iddianamede iddia edilen FETÖ bağlantısı ile alakalı somut delil gösterilmediğine dair yorumlarla beraber kamuoyunda da büyük bir ses çıkarmıştı.

Doğan Holding Ankara İdari Temsilcisi Barbaros Muratoğlu, 14 gün boyunca gözaltında tutulmasının ardından çıkarıldığı Nöbetçi İstanbul 9'uncu Sulh Ceza Hakimliği'nce 16 Aralık'ta tutukluluğuna karar vermişti. Bazı medya kuruluşlarında yayınlanan, Muratoğlu'nun ByLock kullandığına dair haberlerin de asılsız olduğu ortaya çıkmış, fakat savcının tahliye taleplerini mahkeme reddetmişti.

Bugün kararı açıklayan İstanbul 13.

Mütalaanın ardından son sözü sorulan Barbaros Muratoğlu, "Tanık olarak dinlenen kişi bu suçu benim işlemediğimi söylüyor. Suçsuzum tahliyemi istiyorum" dediği öğrenildi.

Tutuklu Muratoğlu'nun, "örgüt üyesi olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme" suçundan 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmasına hükmeden mahkeme heyeti, verilen ceza miktarı ve tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak Muratoğlu'nun tahliyesine karar verdi. Mahkeme son olarak sanığın duruşmalardaki iyi halini dikkate alarak, Muratoğlu'nun 2 yıl 1 ay hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

İlgili Makaleler

Yorumlar