Londravizyon

CHP'li vekile 25 yıl hapis!


CHP Milletvekili Berberoğlu tutuklandı. Ülke dışında bulunan Can Dündar ise duruşmada yer almadı.

Tutuklanan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu, cezaevine götürülmek üzere Çağlayan'daki İstanbul Adalet Sarayı'nın polis merkezine getirildi.

Mahkeme Beberoğlu'nun "Devletin gizli kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadiyla açıklamak" suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılmasına hükmetti ve cezayı 25 yıla indirdi. Mahkeme Berberoğlu'na 25 yıl hapis cezası verdi.

CHP milletvekili adliye salonundan Maltepe Cezaevi'ne gönderilecek.

Tutuklama kararı sonrası Enis Berberoğlu, adliye koridorunda konuştu. Olmadık bir işten, böyle bir haberden mağduriyet yarattılar. "Bunu yaratanlar utansın. Tek söyleyeceğim bu". Daha sonra mahkeme başkanı duruşma salonunun boşaltılmasına karar verdi.

Enis Berberoğlu'nun tutuklanmasıyla tutuklu milletvekillerinin sayısı 12'ye yükseldi. Zaten Türkiye'de hukukun h'si yok. Anayasanın çok net kararları olmasına rağmen milletvekilinin tutuklanması, anayasayı hiçe saymaktır. "Enis içeriye giriyor ancak burada CHP tutuklanmıştır" dedi.

Öte yandan, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay davanın görüldüğü Çağlayan Adliyesi'nde açıklamalarda bulundu. CHP'li vekiller konuşma sonrası Meclis Genel Kurulu'nu terk etti.

Altay "Böyle adalete böyle yargıya lanet olsun Bu kadar muhalefe gözdağı kararıdır".

Konuyla ilgili bir de Basın Konseyi'nden açıklama geldi. "Bu tutuklama kararı, medyaya ve milletin Meclisine verilen son gözdağı örneğidir" dendi. Bu bütün topluma da bir gözdağıdır.

(Berberoğlu'nun tutuklanması)?Cumhuriyet Halk Partisi'ne yönelik bir devlet zorbalığıdır. En açık diktatörlüklerde bile yapılabilecek büyük bir hakaretle karşı karşıyayız. CHP bu ülkenin diktatörün çiftliği olmasına müsaade etmeyecektir. Onun dediği bugün gerçek olduğu ama CHP de onun yaptıklarını yanında bırakmayacak.

OHAL uygulamaları, bir korku imparatorluğu oluşturma çabaları beyhudedir, nafiledir. Mahkeme ayrıca Berberoğlu'nun tutuklanmasına karar verdi. "Bu mahkeme kararını aziz milletimizin vicdanına havale ederken CHP olarak TBMM grubumuzla, parti genel merkezimizle, CHP'nin bütün üyeleriyle birlikte direneceğimizi, yargının siyasallaşmasına boyun eğmeyeceğimiz, demokrasiye zor ve güç şartlarda yaşatmak konusundaki kararlılığımızı da yüce milletimize beyan ve taahhüt ediyorum" dedi. "Sözde hakim demek daha doğru, milletvekilimize ayrı bir suçtan hüküm verirken, 3 kişiyle birlikte casusluktan yargılama sürecinin devam edeceğini beyan etti".

CHP Milletvekili Barış Yarkadaş "Bu kararı siyasi bir karar olarak değerlendiriyoruz".

Bu arada CHP MYK, tutuklama kararının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı. Berberoğlu'nu kaçma şüphesi ile tutuklayan mahkeme, Berberoğlu, Gül ve Dündar'ın "örgüte üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme" suçu yönünden dosyasını ayırdı.

İlgili Makaleler

Yorumlar