Londravizyon

Dha İstanbul - Chp'den Maçka Parkı'nda "adalet Nöbeti" - 2


Güvenpark'ta CHP genel Bşakanı Kılıçdaroğlu'nun başlatacağı Adalet Yürütüşü için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yürüyüşe şimdilik 1000 - 2000 kişi arası katılım var. Yürüyüşte bazı CHP milletvekilleri, CHP il başkanları ve eski CHP milletvekili ve diğer görevliler olmak üzere bir çok vatandaş da yer alıyor.

"Kendi ülkemizde insanca yaşamak istiyoruz". Bütün dünya duysun diyen Kılıçdaroğlu "Türkiye'de bir dikta yönetimi var" dedi.

15 Temmuz'da şehit edilen vatandaşları geri getirebilmelerinin, ülkeye verilen zararları telafi edebilmelerinin mümkün olmadığının altını çizen Erdoğan, şehitlerin unutulmayacağını vurguladı. Adaletin olmadığı bir ülkede barış olmaz. Bıçak kemiğe dayandı artık yeter diyoruz. Yürüyüşün ardından basın açıklaması yapan, "Zaman zaman provokatif eylemler de oldu ancak tahriklere kapılmadık". Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli ben ödeyeceğim demiştim. Bu ülkenin, çocuklarımızın geleceği için hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Bu yürüyüşümüzün bir siyasal partiyle alakası yok, bu kutlu bir yürüyüş, bir adalet yürüyüşüdür. Bu yürüyüş adalet yürüyüşüdür. Seninle Malatya olarak, adalete inanan bu ülkenin farklı kesimleri olarakta yürek yüreğeyiz, gönül gönüleyiz ve yürekten bu yürüyüşün yanındayız. Hakimin bu kararından sonra CHP'li vekiller Erdoğan'a yönelik, "diktatör, uluslararası mahkemelerde yargılanacak, ülkede adalet kalmadı, mahkeme heyeti makam sahibi olabilmek için böyle kararlar veriyor" gibi ifadeler kullanıldı. Adaletin olmadığı bir ülkede devlet olmaz. Adalet adalet adalet... Bu soylu kavramın anlamını vermek zorundayız. Herkesin düşüncesine saygılıyız ama herkes yargının bağımsızlığını savunmak zorundayız. Üzerlerine düşeni yaptıklarını dile getiren Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: "Biz üzerimize düşeni yapıyoruz". Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. "Biz dikta istemiyoruz." dedi. Özgürlük istiyoruz. Taşeron işçileri, emekliler, köylüler, işçiler, memurlar herkes için adalet istiyoruz.

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'tan başlatacağı ve İstanbul Maltepe'ye kadar sürdüreceği yürüyüşle ilgili konuştu. Yaklaşık 10 dakika mola veren Kemal Kılıçdaroğlu yürüyüşüne devam ediyor. CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ilçe başkanları çağrıya kayıtsız kalmayarak sabah saatlerinde Ankara'ya doğru yola çıktı.

Güvenpark önünde yürüyüş öncesi açıklama yapan Kemal Kılıçdaroğlu, ülkede gazetecilerin ve milletvekillerinin hapiste olmasını istemediklerini söyledi. Bu amaçla, alınacak güvenlik tedbirlerine etkinliği düzenleyen ve katılanların uyması zorunludur. Kılıçdaroğlu "İstanbul'a kadar yürüyeceğim".

- CHP'liler, pazu bandı ve yeleklerle yürüyüşün güvenliğini kendileri sağlayacak.

Açıklamada, yürüyüş güzergahı olarak Ankara ili sınırları içinde E-5 Karayolu güzergahının takip edileceği duyuruldu. Yürüyüş sırasında varsa kaldırımlar yoksa banket kullanılacaktır. Ayrıca, saat 08.00 itibariyle etkinlik sona erene kadar 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanındaki tüm Metro durakları kapatılacak olup seferler bir önceki ya da bir sonraki duraktan sağlanacaktır. Vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamamaları için trafiğe kapanacak yollar ile metro ulaşım durumunu dikkate almalarının faydalı olacağı değerlendirilmektedir.

İlgili Makaleler

Yorumlar