Londravizyon

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Katar'ın ardından Kuveyt'e gidiyor


Hemen öncesinde de Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Erdoğan'ın önümüzdeki günlerde ABD Başkanı Donald Trump ile Katar krizini görüşeceğini aktarmıştı.

Katar krizi devam ederken, Suudi Arabistan'dan ilişkileri yumuşatmaya yönelik bir açıklama geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci tarafından Katar ile ilgili olarak yeni açıklama yapıldı. "Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanısıra bölgedeki son gelişmeler istişare edilecektir" denildi. "Bir ara bakarız onların dediklerine." diye konuştu.

Zeybekci, Burundi Dış İlişkiler ve Uluslararası İşbirliği Bakanı Alain Aime Nyamitwe ile iki ülke arasında tamamlanan Yatırımların Teşviki ve Korunması Anlaşmasının (YKTK) Bakanlıktaki imza töreninin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Suudi Arabistan körfez ülkelerinin Katar ile ilişkilerini kesmesinden sonra Katar'ı daha da yalnızlaştırabilmek için diplomatik temaslarına hız verdi. "Sayın Cumhurbaşkanımızın ve Başbakanımızın talimatı ve daveti üzerine yarın bu ziyaret gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullandı. Hem Müslüman dünyasından hem de farklı ülkelerden.

Salı günü Norveç'teki Oslo Forumu'na katılan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif de ülkesinin hedef alındığı çifte saldırı sonrası Suudi Arabistan'ın tutumunu eleştirdi.

Çözülmeyecek bir sorun değil. Ama ramazan ayında özellikle insanların temel ihtiyaçlarına yönelik bu kararlar açıklanınca uygulanmasa bile herkeste büyük bir rahatsızlık yarattı. Biz sorunun çözümü için önerilerimizi de söylüyoruz. Fakat suçlamalarında ne olduğunu tam olarak delilleriyle görmek lazım. Jubeir, Suudi Arabistan'ın sadece Katar'ın hava sahasını kullanmasına izin vermediğini belirtti ve bunun ülkesinin egemenlik hakkı olduğunu kaydetti. Cumhurbaşkanımız Bahreyn Dışişleri Bakanını da kabul etti. Biz ne yapabiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz? Başbakanımız aynı şekilde muhataplarıyla aynı konuyu değerlendiriyor.

Çavuşoğlu, "Şimdi Burundi'deki FETÖ okulları ve kuruluşlarının kapatılması ve Maarif Vakfı'na devir edilmesini görüşüyoruz" dedi. Bütün eğitim faaliyetlerinin de Maarif Vakfı'na aktarılacağını söyleyebilirim.

İlgili Makaleler

Yorumlar