Londravizyon

Londra'da 27 katlı binada yangın


Londra'nın batısında bulunan Latimer Road'daki 27 katlı bir apartmanda günün ilk saatlerinde çıkan yangında binanın tamamı alevler içinde kaldı. İtfaiye birimleri kısa sürede binanın tümünü saran alevleri kontrol altına almak için yoğun çaba harcıyor.

120 dairenin olduğu binada yangın çıktığında yaklaşık 600 kişinin olduğu düşünülüyor.

İtfaiye yetkilileri, binanın büyüklüğü ve karmaşık yapısı nedeniyle ölü ve yaralı sayısını belirlenemenin zorlaştığını kaydetti. Binada Türklerin de ikamet ettiği belirtiliyor.

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, gazetecilere açıklama yaptığı açıklamada, bina sakinlerinden güvende olanların yetkililerle temasa geçerek isimlerini kayıp listesinden sildirmeleri çağrısında bulundu.

Londra İtfaiye Genel Sekreteri Dany Cotton: "29 yıllık meslek hayatımda böylesine bir yangın görmedim".

Yangını söndürme ve kurtarma çalışmalarına 40 itfaiye aracı, 250'den fazla itfaiye görevlisi ve 100 kadar ambulans katıldı. Binada hayatını kaybeden insanların olduğu belirtildi ancak kaç kişinin can verdiği henüz net değil.

Yapı mühendisleri, binanın çökme ihtimalini değerlendirirken yangının çıkış sebebinin gelecek günlerde kesinleşmesi bekleniyor.

Görgü tanıkları saatlerdir devam eden yangında, bazı insanlar yanan binadan aşağı atladıklarını iddia etti.

İçeride mahsur kalan olup olmadığı da henüz bilinmiyor.

Bina ve çevresindekiler tahliye edilirken, neredeyse tamamı yanan binanın çökmesinden endişe duyulduğu belirtildi.

Channel 4'ün program sunucularından George Clarke, binadan 100 metre uzakta olmasına karşın üzerinin külle kaplandığını izleyicilerine bildirdi.

Binada mahsur kalan kişiler yakınlarını arayarak yangın merdiveninin de alevlerle kapladığını belirtti.

En az 200 itfaiyeci yangını söndürmek için mücadele ediyor.

Londra polisi, başkent Londra'nın Kuzey Kensington semtindeki binada yerel saatle 01.00'de (TSİ 03.00) çıkan yangında, 12 kişinin hayatını kaybettiğini, ölü sayısının artmasının beklendiğini duyurdu.

"Ne yazık ki bu rakamın artacağını düşünüyoruz." ifadesine yer verilen polis açıklamasında ayrıca, yangından kurtulanların güvende olduklarını yetkililere bildirmesini istendi. Bazı bina sahiplerinden henüz haber alınamadığı da gelen bilgiler arasında.

İlgili Makaleler

Yorumlar