Londravizyon

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı


Son dakika. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısı sonucunda faiz kararı açıklandı. GLP borç verme faiz oranı da yüzde 12,25 olarak bırakıldı.

Geç Likidite Penceresi: Piyasadan borç bulamayan bankaların kullandıkları fonlamanın faizi.

Merkez Bankası toplam rezervleri 2 Haziran ile biten haftada 759 milyon dolar arttı.

Merkez Bankası piyasaların merakla beklediği faiz kararını açıkladı.

Son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki toparlanmanın güçlendiğine işaret ettiği belirtildi.

"İç talepte iyileşme gözlenirken Avrupa Birliği ülkelerinin talebindeki artışın ihracat üzerindeki olumlu etkisi sürmektedir".

Merkez Bankası 26 Nisan toplantısında politika faizi ile faiz koridorunu sabit tutmuş, geç likidite penceresi faiz oranını 50 baz puan artırmıştı. Alınan destekleyici teşvik ve tedbirlerin katkısıyla iktisadi faaliyetin güç kazanmaya devam etmesi beklenmektedir.

Para Politikası Kurulu, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şu ifadelere yer verdi: "Son aylarda yaşanan maliyet yönlü gelişmeler ve gıda fiyatlarında beklenen kısmi düzeltmenin sınırlayıcı etkisine rağmen, enflasyonun bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışlarına dair risk oluşturmaktadır". Bu sürecin başlamasında şüphesiz FED'in para politikasında izleyeceği yol haritası, enflasyonun görüntüsü ve döviz kuru etkili olacaktır. Kurul, yapısal reformların uygulamaya geçirilmesinin büyüme potansiyelini önemli ölçüde artırabileceğini değerlendirmektedir.

Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısını sonraı açıklanacak FED kararı merak ediliyor.

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

İlgili Makaleler

Yorumlar