Londravizyon

Nobel ödüllü Sancar yeni bir teknik geliştirdi!


Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Savur'da dünyaya gelmiş, Türk akademisyen, biyokimyager, moleküler biyolog ve bilim insanıdır. Aziz Sancar ve ekibi, sigaranın DNA'ya vermiş olduğu zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi.

Nobel ödüllü Prof. Dr. Aziz Sancar twitter adresinden yeni çalışmasını duyurdu. North Carolina Üniversitesi'nde Biyokimya ve biyofizik profesörü olan Sancar keşifle ilgili, "ABD'deki kanser ölümlerinin yüzde 30'undan sorumlu olan kansorejen maddenin yarattığı zararı yüksek çözünürlüklü olarak görüntüleyebildik" diye konuştu.

Sigaranın hem DNA'ya zarar verdiği hem de akciğer kanserine sebep olduğu, bilim insanları tarafından da doğrulanan bir gerçek.

Prof. Dr. Sancar, yürüttükleri çalışmanın sigara içmenin sağlığa ne kadar zararlı olabileceği konusundaki farkındalığın artmasına yardımcı olmasını umduğunu açıkladı.

Bu tür haritaların sigara yüzünden kanserlerin nasıl oluştuğunu, bazı kişilerin neden kansere karşı daha savunmasız ya da dayanıklı olduğunun ve kansere karşı nasıl önlem alınacağının anlaşılmasına yardımcı olacağını ifade eden Sancar, sigara içmenin zararlarına ilişkin böylesine kesin verilerin sağlanması, sigara içenlerin bu kötü alışkanlığı bırakmasına da yardımcı olabileceğini söyledi.

Türk Bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve ekibi, sigaranın DNA'ya vermiş olduğu zararın yüksek çözünürlükte haritasını çıkaran bir teknik geliştirdi. Bu teknikle büyük bir adım attı.

İlgili Makaleler

Yorumlar