Londravizyon

'Trump yargıyı engelleme girişimi ihtimali nedeniyle incelemede'


Trump hakkında, yargıyı engelleme girişimi ihtimalinden dolayı inceleme yapılıyor.

Rusya " nın ABD seçimlerine müdahale ederek Donald Trump " ın başkan seçilmesini sağladığı iddialarını içeren Rusya soruşturmasının başına özel savcı olarak atanan Robert Mueller'in Başkan Trump " ı "yargıyı engellemek" iddiasıyla soruşturmaya başladığı belirtildi.

Washington Post gazetesinin ismi açıklanmayan beş yetkiliye dayandırdığı habere göre ulusal istihbarat direktörü Dan Coats, Ulusal Güvenlik Kurumu başkanı Mike Rogers ve Ulusal Güvenlik Kurumu eski başkan yardımcısı Richard Ledgett, Mueller'in müfettişlerinin sorularını yanıtlamayı kabul ettiler.

Öte yandan Trump'ın hukuk ekibi haberi yalanladı.

Rosenstein'a ABD Başkanı Donald Trump'ın kendisinden Mueller'ı kovmasını isteyip-istemediği de soruldu.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre; Donald Trump'ın avukatı Marc Kasowitz ise FBI'ın Washington Post'a böyle bir bilgiyi sızdırmasının kabul edilemez ve yasa dışı olduğunu söyledi.

İddiaya göre; yargıyı engelleme konulu inceleme, Trump'ın eski FBI Direktörü James Comey'i 9 Mayıs'ta görevinden almasından birkaç gün sonra başladı.

Donald Trump suçlamaları reddederken Washington Post " a göre bugüne kadar hep Rusya " nın faaliyetlerini inceleyen soruşturmanın ilk defa doğrudan Donald Trump " a yönelmesi önemli bir dönüm noktası olacak.

ABD'de görevde olan bir başkan hakkında cezai kovuşturma yapılamıyor fakat yargının engellenmesi, başkanın görevden alınma sürecinin temelini oluşturabilir.

İlgili Makaleler

Yorumlar