Londravizyon

Türk Kızılay'ı: "Kan seviyemiz kritik"


Kan stoklarındaki azalış nedeniyle kana ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınlarının mağduriyet yaşadığının belirtildiği yazılı açıklamada Türk Kızılayı, Aliağalı gönüllü bağışçılarını kan vermeye çağırdı.

TÜRK Kızılayı'ndan yapılan açıklamada ramazan ayı ve havaların ısınması nedeniyle kan bağışlarının düştüğü kan stoğunun kritik eşiğe gerilediği bildirilerek, vatandaşlara bağış çağrısı yapıldı.

Samsun Kan Bağışı Merkezi Müdürlüğü tarafından aşağıda bilgileri bulunan tarih, saat ve yerde gerçekleştirilecek olan tören sırasında 45 kez kan bağışında bulunan 15 bağışçıya plaket, 35 kez kan bağışında bulunan 22 bağışçıya altın madalya ve 25 kez kan bağışında bulunan 44 bağışçıya gümüş madalya takdim edilecektir. Bununla beraber olağanüstü durumlarda hazırlıklı olmak için kan stoklarının güçlü tutulması gerekmektedir.

Ramazan ayı ve sıcaklar nedeniyle kan bağışı azaldı, stok seviyeleri kritik sınırlara indi. Zira kan alındıktan sonra, kullanıma hazır hale gelene kadar geçen süre 6-8 saattir. Kana ihtiyaç duyan hasta ve hasta yakınları mağduriyet yaşamaktadır.

2005 yılında Sağlık Bakanlığı'nın himayesi ve denetiminde, güvenli kan temininde yaşanan sıkıntıları ortadan kaldırmayı hedefleyen Türk Kızılayı 'Güvenli Kan Temini Programı'nı başlatmıştır.

İlgili Makaleler

Yorumlar