Londravizyon

AB ile İngiltere arasında Brexit zirvesi başlıyor


İngiltere'nin Brexit Bakanı David Davis ile AB Komisyonu'nun Başmüzakerecisi Michel Barnier'in, Avrupa Birliği'nden çıkış müzakerelerini 19 Haziran pazartesi günü başlatma konusunda mutabık olunduğu açıklandı.

İngiltere, geçen sene haziran ayında yapılan referandumla AB'den ayrılma kararı almış, 29 Mart'ta da Lizbon Anlaşması'nın 50. maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı. AB ise 29 Nisan'da yaptığı özel zirveyle müzakerelerdeki ilkelerini belirlemişti. AB iki yıl süreceği düşünülen müzakerelerde ilerleme kaydedilmeden önce herhangi bir ticaret anlaşması görüşmesine karşı olduğunu açıklamış ancak İngiltere ikisinin aynı anda yürütülmesini istemişti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, İngiltere'nin Avrupa Birliğinden (AB) ayrılmasına (Brexit) ilişkin AB ile İngiltere arasında yapılacak müzakerelerin belirlenen tarihte başlayacağını varsaydığını söyledi.

İngiltere'de yaşayan AB vatandaşları ve AB ülkelerinde yaşayan İngilizlerin durumuyla Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasındaki sınır da tartışma konusu.

YASAL UYARI: Sitemizde yayınlanan haber ve yazıların tüm hakları Yeni Asya Gazetesi'ne aittir.

İlgili Makaleler

Yorumlar