Londravizyon

Bakan Çavuşoğlu, Katar'a Gidiyor


Çavuşoğlu, burada Kuveyt başbakan yardımcısı ve dışişleri bakanı Şeyh Sabah Halid el-Hamad es-Sabah'la görüşmüştü.

Katar temasları ile ilgili değerlendirmede bulunan Çavuşoğlu, Doha'daki görüşmelerinin ardından bu akşam Kuveyt'e geçerek temaslarda bulunacağını söyledi.

Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, AK Parti Kütahya Milletvekili Mustafa Şükrü Nazlı ve Zafer Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Yusuf Balcı ile birlikte, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu ziyaret etti. Kral Selman bin Abdulaziz'in davetlisi olarak bugün Suudi Arabistan'a gitmesi beklenen Çavuşoğlu, Erdoğan'dan Kral Selman'a önemli bir mesaj iletecek. Düzenlenen basın toplantısında bazı açıklamalar yapan Bakan Çavuşoğlu Katar'a ve yetişirse Suudi Arabistan'a ziyaretlerde bulunacağını açıkladı. Tarafsızlığımızı koruyoruz ama yanlış olanı da çekinmeden söylüyoruz.Sorunun çözümüne katkı sunmaya çalışıyoruz.

Eski Doha Havalimanı'na gelen Çavuşoğlu ve Zeybekci'yi Türkiye'nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Katar Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü İbrahim Fahri ve diğer yetkililer karşıladı. Bize göre ambargo, kısıtlama ya da bu kadar ileri giden yaptırımlar ile sorun çözülmez. Washington yönetiminin 3 hafta önce Suudi Arabistan'a sattığı F-15 uçaklarından Katar'a da satması, ABD'nin Körfez'deki ateşe benzinle gittiğini tescilledi. "Ama biz hemen ilk dakikalardan itibaren bu krizin çözümüne katkı sağlamak için diplomasi çalışmalarımız başlattık." diye konuştu. Çavuşoğlu, Katar'a, Suudi Arabistan, Bahreyn, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından uygulanan yaptırımların "haksız" olduğunu söyledi. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

Sürecin devamında yapılan açıklamalarda ise Fas'ın, bölgede yaşanan krizi kendi menfaati için kullanarak bölgedeki konumunu güçlendirmeye çalışan Arap ülkeleri haricindeki herhangi bir tarafı desteklemesinin mümkün olmayacağı vurgulanmıştı.

CUMHURBAŞKANIMIZ ERDOĞAN 2 DEFA KUVEYT EMİRİ İLE GÖRÜŞTÜ Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan 2 defa Kuveyt emiri ile görüştü.

İlgili Makaleler

Yorumlar