Londravizyon

Google Pixel XL 2 kim tarafından üretilecek?


Nest'in kullandığı çipler Texas Instruments, Pixel telefonlarında yer alanları ise Qualcomm üretiyor.

Manu Gulati daha önceleri Apple'da çipsetler üzerinde çalışmalar yapıyorduGoogle Gulati'yi kadrosuna dahil ederek önemli bir adım attı. Yani büyük ihtimalle, Google'da da çip üzeri sistemler (Systems on a Chip - SoC) araştırma ve geliştirmesini yönetecek. Bu ürünler de üretilecek olan akıllı telefon, tablet veya Chromebook'larda kullanılacak. Geçen yıl Pixel ve Pixel XL akıllı telefonların üretimini üstlenen HTC bu yıl sadece Google Pixel'in devam modelini üretecek.

Çoğu Apple markasını taşımayan telefon gibi Google da yıllardır Qualcomm'un Snapdragon çip setlerini kullanmaktaydı. Böylelikle Qualcomm'a ödenen lisans ücretleri firmanın kendi ürünlerine yatırım için kullanılabilecek. Kendi donanım ve yazılımını üreterek kontrole sahip olup, Apple gibi bir büyümeye sahip olabilir. Potansiyel olarak araştırma yatırımının karşılanmasından sonra maddi açıdan kara geçilmesinin yanı sıra, akıllı telefonların performans kazançları da artabilir.

Sekiz yıl boyunca Apple'ın işlemcilerinin tasarım departmanında çalışan Manu Gulati, Google'a transfer oldu. Google Pixel telefonları üretmeye başladığı için bu hamleyi yaptığı belirtiliyor.

İlgili Makaleler

Yorumlar