Londravizyon

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun Adalet Yürüyüşü ile ilgili flaş açıklama


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Grand Tarabya Otel'de düzenlenen TİM Genel Kurulu'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasında bahsettiği 138'inci madde Mahkemelerin Bağımsızlığı ile ilgili düzenlemeleri içeriyor. Geçtiğimiz günlerde açıklanan birinci çeyrekteki yüzde 5'lik büyümemizin yüzde 2,2'si dış ticaret kaynaklıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beş aylık dönemde ihracatın 8,9'luk bir artış sağladığını söyleyerek, "Eski günlerimize İnşallah yeniden kavuşacağız". İstihdamda şubat ayında başlattığımız seferberlikle 1,2 milyon rakamına ulaştık. İstihdam rakamı 15 Temmuz öncesine geri dönmüştür. Mevsim itibariyle istihdam artışı devam edecektir. Bakınız onlar ne dediler ama Türkiye'de büyüme nasıl çıktı. Sürekli bir kumpas içerisinde oldukları ortada. Bu kuruluşların olumsuz tavırlarıyla beraber sizler bunu tersine çevirmeye başladınız. Büyük ekonomisi. Açık konuşmak gerekirse bizim üzerimizde olan ülkelere baktığımızda en az bir kaç basamak yukarıda olmamız lazım. Aynı şekilde kişi başına düşen milli gelir bakımından bulunduğumuz 64. sıranın da gerçeği yansıtmadığını hissetmekteyim. Öyle lafta kişi başına düşen milli gelir bu demekle olmaz. Dolaştığınız zaman ülkeyi görürsünüz. Yakında olmamız gereken sıralara geçeceğiz. Onun için kayıt dışı ve yastık altı. Bunların hepsini piyasaya sokmanın gayreti içinde olmalıyız. İhracattaki payımızın yüzde 0.96'da kalması daha gidecek çok yolumuzun olduğunun göstergesidir.

14 yılda 3 kattan fazla büyüttüğümüz ülkemizi, yeniden 3 kat daha büyütmek bizlerin elindedir. Bunu hep birlikte başaracağız.

Katar meselesi en son örnektir. "İSLAM DÜNYASINA KIRGINLIK YAKIŞMIYOR " Katar meselesinde hakkaniyetli bir tavır içerisindeyiz. Katar'a yönelik ithamların doğru olmadığını, bu ithamlardan hareketle başlatılan ambargoyu haklı bulmadığımızı açıkça söyledik. Yaşanan krizin çözümü için konuyla doğrudan ve dolaylı ilgili olduğunu düşündüğümüz hemen herkesle görüştük, görüşmeye devam ediyoruz. Tek isteğimiz bu meselenin bayrama kadar çözüme kavuşmasıdır. Suudi Arabistan başta olmak üzere Körfez ülkeleriyle çok güçlü ilişkilere sahibiz. Eminim bu süreci çözmeye müktedir olduğuna inanıyorum. Temennim odur ki bayrama kadar bu iş çözülmelidir. "İslam dünyası içindeki bu tür dargınlıklar, kırgınlıklar bize yakışmıyor." dedi. Burası darbe yapanlara bile hukuk ilkesi çerçevesinde muamele gösteren bir ülkedir. Biz öyle bir müdahale yaparız ki buna tatlı bir geçiş denir, o tatlı geçişle de biz yatırımcıların önünü açmış oluruz. Eğer yüksek faizlerle biz yatırımcıyı köşeye sıkıştırırsak yatırım durur, netice alamayız. İstihdam teşvikleri de çok ciddi kolaylıklar sağlıyor. Borsanın tarihi rekorlar kırması ekonomideki olumlu havayı destekliyor.

İlgili Makaleler

Yorumlar