Londravizyon

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Suudi Arabistan'da


Krizin başından beri Katar'a verdiği desteği saklamayan Türkiye, diğer yandan da Körfez ülkesine karşı geçen hafta başlatılan diplomatik izolasyon ve ticari ablukanın başını çeken Suudi Arabistan'a karşı düşmanca bir tavır takınmaktan kaçınıyor.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Katar'a gelen Çavuşoğlu ve Zeybekci, burada Dışişleri Bakanı Al Sani ile Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed bin Casim ile bir araya geldi.

Açıklamada, May'in liderlerle yaptığı görüşmelerde bölgede yaşanan krize dikkati çektiği belirtilerek, "Başbakan, Körfez bölgesinde devam etmekte olan Katar'ın izolasyonu konusuna dikkati çekerek tüm taraflara, durumun bir an önce dindirilmesi, anlamlı bir diyaloğa başlanması ve Körfez İşbirliği Konseyinin birliğini mümkün olan ilk fırsatta yeniden tesis etmesi çağrısında bulundu." ifadesine yer verildi.

Çavuşoğlu, "Türkiye henüz Burundi'de büyükelçilik açmadı".

Cumhurbaşkanı Erdoğan gibi kendisi de çözüm için Suudi Arabistan Kralı Selman'ı sorumluluk almaya davet eden Çavuşoğlu, Suudi Kralı'ndan ambargo ve kısıtlamaları kaldırarak çözümün parçası olmasını istedi. Tarafsızlığımızı koruyoruz ama yanlış olanı da çekinmeden söylüyoruz.Sorunun çözümüne katkı sunmaya çalışıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile bölgedeki ziyaretlerimizi yarın Suudi Arabistan ile devam ettireceğiz. Ama ramazan ayında özellikle insanların temel ihtiyaçlarına yönelik bu kararlar açıklanınca uygulanmasa bile herkeste büyük bir rahatsızlık yarattı. "Türkiye de buna katkı sağlıyor" dedi. Fakat suçlamalarında ne olduğunu tam olarak delilleriyle görmek lazım.

Çavuşoğlu "Yarın (bugün) kısmetse Katar'a bir ziyarette bulunacağım. Kuveyt'in çabalarını destekliyoruz." diye konuştu. Somali'nin güvenliği için birlikte çaba sarf ediyoruz.

Çavuşoğlu, "Somali'nin istikrarı esasen Afrika'nın, Doğu Afrika'nın istikrarı için çok önemli". Şu anda üste 95 askerimiz var, bu sayının 5000 askere kadar genişlemesi söz konusu.

Her alanda ilişkilerin güçlendirilmesi noktasında Burundi'nin güvenilir bir ülke olduğuna işaret eden Çavuşoğlu, "Biz de Burundi'nin sorunlarını aşması ve kalkınması için gerekli yardımları yapacağız." değerlendirmesini yaptı.

İlgili Makaleler

Yorumlar