Londravizyon

Google'a büyük şok! Rekor ceza kesildi


Kasım 2016'da yayınlanan bir blog yazısında Google genel müdürü Kent Walker, Avrupa Komisyonu'na yaptığı orijinal şikayetinde, Amazon gibi şirketlerin rekabetçi önemininin ve çevrimiçi alışverişin daha geniş dinamiklerinin dikkate alınmadığını savundu.

Avrupa Birliği'nin yeni aldığı karar sonrasında Google " ı bir hayli sıkıntıya sokacak gibi görünüyor olup arama sonuçlarını suistimal etmesi yüzünden dava açılmasına sebep olabilir. Google ile Avrupa Birliği arasında bir süredir çatırdamalar yaşanıyor.

AB basınında yer alan haberlere göre AB Komisyonu, Google'a sanal ortamda rekabete aykırı davrandığı gerekçesiyle 1 milyar Euro'luk rekor ceza kesmeye hazırlanıyor.

Avrupa Komisyonu ya da Google şimdilik konuyla ilgili resmi bir açıklama yapmasa da, eğer gelen bilgiler doğruysa önümüzdeki birkaç yıl boyunca çözülemeyecek bir yasal sürecin başlayacağını söylemek mümkün.

Avrupa Birliği'ne göre Google, Avrupa'nın bir numaralı arama motoru olmasını suistimal ediyor.

Google ile Avrupa Birliği arasında başlayacak olan yasal savaşta Avrupa Birliği haklı bulunursa Google, geçtiğimiz yıl kazandığı gelirin onda birini birliğe vermek durumunda kalabilir. Bu durumda en büyük sorunun özellikle ürün fiyatları hakkında yapılan arama sonuçlarında gördüklerini belirtirken Google'ın kendi isteğine göre bu sonuçları yönlendirdiği ve istediği satıcıları ön sıralarda gösterdiği iddia ediliyor. Şuan için bu iddialarda Google suçlu bulunuyor. Google'ın geçtiğimiz yıl 90 milyar dolar kazandığını düşünecek olursak, alabilecekleri cezanın da 9 milyar dolar civarına kadar yükselebilmesi mümkün. Ayrıca Avrupa Birliği sadece bu konuda değil Android platformunun da öne çıkarılan uygulamalar ve önceden yüklü uygulamaların seçilmesi konusunda da inceleme başlattığını duyurdu.

İlgili Makaleler

Yorumlar