Londravizyon

Türk yatırımcıların gözü Sudan'da


Afrika'da kiralanan 780 bin hektarlık tarım arazisi için geliştirilen projeler hakkında açıklamada bulunan yetkililer, Türkiye'de yaşanan darbe girişimi nedeni ile girişimin geciktiğini, şimdi çalışmaların hızlandırıldığını ve Türk yatırımcıların Sudan'daki arazileri değerlendirmek için iştahlı olduğunu söyledi.

19 Kasım 2015 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan ikili tarımsal işbirliği ve ortaklığı ile alakalı olan milletler arası anlaşma sonrasında iki ülke arasında 10 milyon dolar sermaye ile birlikte oluşturulan ortaklığın yüzde 80'i Türkiye'ye, yüzde 20'si de Sudan'a ait olan bir şirket kurulumu üzerinde çalışılıyor. Anlaşmaya göre şirkette Türkiye tarafının Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) temsil ederken Sudan tarafını ise Sudan Tarım ve Sulama Bakanlığı yapıyor. Türkiye yatırımı gerçekleştirirken, Sudan'da kendi payına düşen kısım için arazi kira bedelini ortaya koymuş olacak. Türk girişimciler kiralayacakları toplam arazinin yüzde 20'si üzerinde, yerli köylüler için iç yollar ve sulama kanalları inşa edecek.

Öte yandan girişimcilere tahsis edilecek taşınmazların kira süresi azami 99 yıl olacak. Bu arazilerin bütünlüğünün korulması, üçüncü şahıslar için sunulacak olan hak iddaları için de arazi, bina, makina ve personel güvenliği Sudan devletinin sorumluluğunda olacak. Daha önce başka ülkelerle de arazi kiralama anlaşmaları yapmışlar. İkinci etapta "yasa, kanun" dediğimiz başlık Türkiye'deki gibi algılanmamalı, yorumlanmamalı. "Biz Sudan'da kiralamaya konu araziye baktığımızda bu alanın içinde köyler var. Bu köyü ben mi gidip taşıyacağım yatırımcı olarak?" "Bizim tarafımızdan bu tür eksiklikler var. Sudan tarafından aynı eksiklikler olduğu gibi arazi 5 bölge olarak tanımlanmış, bölgelerin isimleri belli ama koordinatlar belli değil." değerlendirmesinde bulundu. Özellikle ülkede sütün endüstriyel hale gelmediğini süt ve süt ürünleri ile ilgili yatırımların ülkede gelişime açık olduğunu belirten yetkililer, tekstil alanında da cazip fırsatların olduğunu işçiliğin ülkede son derece ucuz olduğunu söyledi.

İlgili Makaleler

Yorumlar