Londravizyon

80'lerin efsanesi Atari HDTV destekli olarak geri dönüyor


Ortaya atılan bu iddianın doğru olup olmadığı bilinmezken sonunda Atari'nin CEO'su Fred Chesnais verdiği bir röportajda efsanevi oyun şirketi olan Atari'nin yeni bir oyun konsolu üzerinde çalıştığını doğruladı.

"Donanım sektörüne geri geldik." biçimde bilgilendirme gerçekleştiren Atari CEO'su Chesnais, üründe bilgisayar teknolojisinin temel alınacağını ifade etti. Atari, görünüşe göre yeniden oyun dünyasına dönmeye hazırlanıyor. Ancak Nintendo'nun NES Classic'te yaptığına benzer bir yönteme göre hareket ederse, Atari 2600 tutarsa, diğer konsolların da minyatürleri tek tek satışa çıkabilir. Atari 2600'ün modern hâli olacak yeni konsolun adı henüz belli değil.

Pek çok kişinin ilk oyun konsolu olan Atari ne yazık ki teknolojiyi yakalayamamış ve tarihin tozlu sayfaları arasında bir efsane olarak kaybolmuştu. Chesnais, Atari'nin diriliş dönemine girdiğini ve çalışmaların başarıyla devam ettiğini söyledi. Microsoft ve Sony de Xbox One ve PlayStation 4 için benzer bir yöntem izlemişti. Bunun nedeni de, geliştiricilerin oyunları, normalde alışık oldukları şekilde, PC üzerinde hazırlayabilmesini sağlamaktı. O zamanki rakibi Sega Genesis ve Super Nintendo'nun 16 bit, disk kullanan 3DO'nun ise 32 bit konsolunu 64 bitlik bu konsolla geride bırakmayı hedeflemişti. Bu sebeple, sonuçları da hayal kırıklığı yaratmıştı.

İlgili Makaleler

Yorumlar