Londravizyon

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Katar'a gidiyor


Dışişleri Bakanı Adel El Zübeyr ayrıca, Suudi Arabistan'ın Katar'a karşı uyguladığı yaptırımlarla, "egemenlik hakkının gereğini yerine getirdiğini" savundu. Aynı şekilde Katar Emiri'yle de, Kuveyt Emiri'yle de görüştü. Kuveyt'in arabulucu çabaları var taraf tutmadan. Kuveyt'i ziyaret ettim. Yarın da kısmet olursa Mekke'ye giderek Suudi Arabistan ile görüşmelerimizi sürdüreceğiz. "Afrika'yı her platformda savunmaya devam edeceğiz ve Burundi ile de ilişkilerimizi her alanda geliştirmek için değerli Dışişleri Bakanı dostum Alain ile de birlikte çalışmaya devam edeceğiz." ifadesini kullandı. Kuveyt Emiri ile de aynı şekilde görüşeceğiz ve fikir alışverişinde bulunacağız. Biz ne yapabiliriz, nasıl katkı sağlayabiliriz? Gerçekten hiç arzu etmediğimiz bir durum yaşıyoruz şu ramazan ayında. "Ama esas olan bu sorunun çözümüne katkı sağlayabilmektir." dedi. Türkiye yaptığı tespitleri paylaşıyor. Türkiye'nin bu meselede taraf olmaktan çok çözümün bir parçası olmak adına gayret gösterdiğini kaydeden Dışişleri Bakanı, "Tarafsızlığımızı koruyoruz ama yanlış olanı da çekinmeden söylüyoruz". Sayın Cumhurbaşkanımız birçok lideri aradı. Uluslararası örgütlerle de temastayız. "Bunları yerinde değerlendireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın talimatı ve daveti üzerine bugün bu ziyareti gerçekleştireceğiz inşallah". "Bu ziyaretlerimizin de amacı bu".

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "terör gruplarını desteklediği" suçlamasıyla Katar'ı diplomatik ablukaya alarak, tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların 48 saat içinde ülkelerinden ayrılmasını istemişti.

Suudi Arbistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, Washington'da ABD'li mevkidaşı Rex Tillerson ile düzenlediği basın toplantısında, Doha'ya yönelik "egemenlik hakları çerçevesinde uyguladıkları boykotun bir abluka olmadığını", ihtiyaç duyulması halinde Katar'a gıda ve ilaç yardımı yapmaya hazır olduklarını söylemişti.

İlgili Makaleler

Yorumlar