Londravizyon

Son Dakika: Manisa'daki Yemek Skandalı ! 372 Asker Hasteneye Kaldırıldı!


23 Mayıs 2017 Salı günü, Manisa 1'inci Piyade Er Eğitim Tugayında akşam yemeğinden sonra hastalanan binden fazla asker hastanelerde tedavi altına alınmış, er Hüsnü Özel yaşamını yitirdi.

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, daha önce asker sayısını 590 olarak açıklamıştı.

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı'nda akşam yemeği sonrası rahatsızlanan 590 asker, besin zehirlenmesi şüphesiyle hastanelere kaldırıldı.

"Tedavi sonucu, şu an itibariyle hayati tehlike riski olan askerimiz yoktur".

372 asker Manisa'daki hastanelere sevk edilirken, 200'ün üzerinde asker de kusma ve bulantı şikayetiyle komutanlık bünyesindeki revirde ve kışlaya kurulan çadırlarda müşahede altına alındı.

Bölgedeki hastanelerde çalışan sağlık personeli acil görev başına çağırılırken, askerlerin kaldırıldığı sağlık kuruluşlarına ilaç takviyesi yapıldı. Olayın ardından Manisa'ya gelen Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, "Şu anda hastanede olan asker sayısı 72".

Olayın ardından Milli Savunma Bakanı Fikri Işık Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak ile Manisa'ya gitti.Bakan Işık Manisa Merkez Efendi Hastanesi'nde tedaviye alınan askerleri ziyaret etti. Yoğun bakımda olan askerimiz de yok.

Son bir ayda dördüncü kez zehirlenme olayı yaşanan Manisa'da bu kez 1. 51 askerimizi tedbir amaçlı hastanelerimizde tutuluyor. Firmanın Ankara ayağıyla ilgili de soruşturma yürütülüyor.

Fikri Işık, bu olayı tüm detaylarıyla değerlendirme imkanlarının olduğunu belirterek, "Hiç yemek yemedim dediği halde rahatsızlanarak hastaneye gelen de var. Sadece "çorba içtim ve cacık yedim" şikayetiyle gelen de var. Menüdeki çorba, tavuk, pilav, cacık ve tatlının "hepsini yedim" diyerek hastaneye gelen de var. Dolayısıyla tüm bu ifadelere dikkatlice bakıyoruz ve bu noktada alınması gereken hangi tedbir varsa, almanın gayreti içindeyiz" ifadelerini kullandı. Sağlık Bakanlığımızın ve askeri birimlerimizin yaptığı analiz sonucunda Salmonella bakterisinin çıktığı tespit edildi. Kışlada görevli 3 askeri tabip, 14 hemşire, 7 sağlık personeline ilave olarak, sağlık bakanlığı 15 doktor ve 51 sağlık personelini görevlendirdi ve müdahaleler hızlı şekilde yapıldı. Şu anda müşahede altında tutulan askerlerimiz dışında çok şükür önemli bir şey gözükmüyor.

Albay Arif Seyhun Kışlası'nda 590 askerin zehirlenme şüphesiyle tedaviye alınmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında kışlaya yemek sağlayan şirketin 19 çalışanı gözaltına alınıp sorgulanmak üzere Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.Gözaltına alınanlar arasında firmanın yöneticileri ve mutfak personeli var. Manisa Emniyet Müdürlüğü'ne götürülen 19 kişinin sorguları bugün yapılacak. Yemek dışı etkinin de sebep olabileceği ihtimalini arkadaşlarımız değerlendiriyorlar.

23 Mayıs'ta meydana gelen ve hepimizi derinden üzen bir askerimizin hayatını kaybettiği vakayla ilgili de toplam o gün 5 bin 820 askerimiz yemek yiyor. Hastanelere sevk edilen asker sayımız 209. Bu 209 askerimizin hepsine tedbir amaçlı da olsa serum takıldı. Bu tespitten sonra da Cumhuriyet Başsavcılığımız adli incelemeyi başlattı, Milli Savunma Bakanlığı olarak biz de bu ihalenin feshedilmesi kararını aldık. Bu noktada hayatını kaybeden Hüsnü Özel askerimize Allah'tan rahmet diliyorum. "Şuanda yoğun bakımda olan bir askerimiz var, ona da acil şifalar diliyorum" diye konuştu. Manisa Valisi Hakan Güvençer ise basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Üzücü olan durum bazı askerlerimizin durumu düne nazaran daha ciddi" dedi. Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği olaya gerekli müdahaleyi derhal yapmıştır. Dr. İrfan Şencan başkanlığında enfeksiyon hastalıkları, epidemiyoloji, klinik toksikoloji ve mikrobiyoloji laboratuvar uzmanlarından oluşan 12 kişilik bir ekibin, olayın sağlık yönünü incelemek üzere özel uçakla yola çıktığını bildirdi.

İlgili Makaleler

Yorumlar