Londravizyon

ABD öncülüğündeki koalisyon uçağı, Suriye savaş uçağı düşürdü


Pilotun kayıp olduğu duyuruldu.

Açıklamada, "Saat 18.43'te bir Suriye SU-22 uçağı Tabka'nın güneyinde bulunan SDG kuvvetlerinin çok yakınına bomba bıraktı ve angajman kuralları gereği ve koalisyon ortaklarının kolektif güvenliği için ABD F/A 18E Super Hornet uçakları tarafından derhal düşürüldü." ifadesi kullanıldı. ABD bunu önlemek için karadaki Suriye güçlerine saldırı düzenliyordu. Suriye ordusunun, böylesi bir hamleyi Deyrezzor hattına doğru ilerleyen güçlerinin engellenmesi olarak değerlendireceği aktarılıyordu.

İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, İran'ın batısından fırlatılan orta menzilli karadan karaya füzelerle teröristlerin Deyr ez Zor'daki ana merkezlerinin hedef alındığı belirtildi. Devrim muhafızları, Suriye " de DEAŞ militanlarını füzeyle vurdu.

İran'ın başkenti Tahran'da 7 Haziran'da yapılan eş zamanlı iki terör saldırısında 18 kişi hayatını kaybetmiş, 40'ın üzerinde kişi de yaralanmıştı.

Devrim Muhafızları Sözcüsü, operasyonu "Teröristlerin Tahran'da gerçekleştirdiği eylemlere cevap anlamı taşıdığını" belirtirken de "Bu füzeler Irak semasından geçerek Suriye topraklarında hedeflerini vurmuşlardır".

İlgili Makaleler

Yorumlar