Londravizyon

Londra yine alarmda: 1 ölü, 10 yaralı


İngiltere'nin başkenti Londra " nın kuzeyindeki Finsbury Park Camisi yakınında bir şoför, aracını kaldırımdaki yayaların üzerine sürdü.

"Emin olun o bir Müslüman olsaydı polis onu öldürürdü" dedi. Mart ayında gerçekleşen ilk saldırıda Halit Mesud isimli IŞİD teröristi, ciple Westminster Köprüsü'ndeki yayaları ezdi. Saldırıda 1 kişi hayatını kaybetti, 10 kişi yaralandı.

Polis yapılan incelemelerde beyaz renkte olan aracın direkt bilinçli bir şekilde kaldırım üzerinde bulunan insanların üzerine sürüldüğünü belirtirken, olayın terör örgütleriyle bağının olup olmadığının ise araştırıldığını açıkladı.

3 Haziran 2017'de bir minibüsle Londra Köprüsü üzerinde yayaları ezen, daha sonra yakındaki Borough Pazarı'nda araçtan inerek çevredekileri bıçaklayan 3 kişi polis tarafından vurulmuştu. Şehirde terör alarmı verilmesine neden olan olayda 1 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı açıklandı.

İngiltere'de Müslümanlara yönelik saldırıların kaydını tutan sivil toplum kuruluşu Tell Mama'nın kurucusu Fiyaz Mughal, Manchester ve Londra saldırılarından sonra, Müslümanlara yönelik nefret olaylarında hızlı bir yükseliş yaşandığını söyledi. "Düşüncelerim yaralılar, onların yakınları ve olay yerindeki acil yardım ekipleriyle birlikte". Parlamento bahçesinin duvarına çarpıp duran terörist, bir polisi bıçaklayıp içeriye doğru yöneldiği sırada vurularak yakalandı. HEDEFİN KASITLI OLDUĞU İDDİASI04:30 İngiltere Müslüman Konseyi (MCB) Genel Sekreteri Harun Khan ise kamyonetin Camii'den çıkanları kasıtlı olarak hedef aldığını yazdı.

Caminin bulunduğu ve adını aldığı Finsbury Park semti, genellikle konutların bulunduğu yerleşim alanlarından oluşuyor, Türkçe konuşan toplumun üyeleri de bu bölgede yoğun olarak ikamet ediyor.

BU KORKUNÇ BİR OLAY11.50Finsbury Park Camisi yakınında gerçekleşen ve polis tarafından terör saldırısı olarak kabul edilen saldırıyı gerçekleştiren kişinin fotoğrafına DHA ulaştı.

Polis yetkilileri 8 yaralının tedavilerinin 3 ayrı hastanede sürdüğünü, yaralılardan ikisinin durumlarının ağır olduğunu bildirdi. Saldırıda en az bir kişinin öldüğü duyuruldu.

İngiliz polisi, saldırının terörle mücadele birimi tarafından incelendiğini duyurdu.

İlgili Makaleler

Yorumlar