Londravizyon

Manisa'da Kışladaki Gıda Zehirlenmesi Şüphesi


Besin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırılan askerlere yoğunluktan kayıt tutulamadığı, kan tahlillerine yetişilemediği ifade ediliyor. Bir diğer asker ise tepkisini "O büyüklerimiz bizi görecek". Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek de sosyal medyada zehirlenen askerlerden 3'ünün öldüğü yönünde paylaşımlar yapıldığını, bunların asılsız olduğunu, kasıtlı yapılan bu paylaşımlarla ilgili soruşturma başlattıklarını söyledi. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda yaşanan gıda zehirlenmesi sonrası, askerlerin yemek ihtiyacının Valilik koordinasyonunda Tugay Komutanlığı ve belediyelerle birlikte karşılandığını söyledi. Akşam yemeği sonrası rahatsızlanan 69 asker karın ağrısı ve mide bulantısı şikayetleriyle Manisa Merkez Efendi Devlet Hastanesi ve Manisa Devlet Hastanesinde tedavi altına alınmış ve bugün öğle saatlerinde taburcu edilmişti. Kuvvetle muhtemel yarın sabah hepsi taburcu edilecek.

Manisa'da kışlada zehirlenme olayından sonra Rota Yemekçilik'ten ...

Aralarında askeri birliğin yemeklerini veren yemek şirketinin çalışanlarının da olduğu 21 kişi gözaltına alındığı duyuruldu. Soruşturma kapsamında 3 çalışanın daha gözaltına alınmasıyla sayı 24'e çıktı.

Olayla ilgili açıklama yapan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Olay doğru". Askerlerimiz arasında durumları kritik, hayati tehlikesi olan yok. Tugay revirinden de hastanelere sevkler azalmıştır. Meselenin büyümesinden endişe etmiyoruz. Bu sonuçtan sonra savcılarımız incelemeyi başlattı. "Önümüzdeki günlerde muhtemelen savcılık olayın seyri hakkında açıklama yapacaktır". Yapılan açıklamada, şirketin günde yaklaşık 130 bin kişiye yemek verdiğine işaret edilerek şöyle denildi: "Öncelikle bu durumu yaşayan tüm askerlere ve ailelerine geçmiş olsun diliyoruz". Bu konuda bir izaha bile gerek yok. "Netleştiğinde size tekrar bilgi aktaracağım." diye konuştu. Tıbbi ve teknik anlamda neticeler kesinleşmişti. Güvençer, şu bilgileri verdi: "Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı Enfeksiyon Hastalıkları birimi uzmanlarından oluşan bir heyet, dün geceden bu yana çalışma halindeler". İlk tespitlerde, su kaynaklarında bir kirliliğe rastlanmadığını kaydeden Vali Güvençer, "Her türlü ihtimal değerlendiriliyor". Güvençer, zehirlenmenin nedeninin uzman ekiplerce araştırıldığını belirtti. 23 Mayıs'ta yaşadığımız bakteriyel, enfeksiyonel vakaydı. "Laboratuvar sonuçlarının kesinleşmesini bekliyoruz".

Manisa 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığında akşam yemeği sonrası rahatsızlanan 500 asker, kusma ve bulantı şikayetiyle hastanelere kaldırıldı. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı revirine başvuran ve hastanelere sevk edilen askerlerden 16'sının hastanelerde tedavisinin sürdüğü açıklanarak şu bilgilere yer verildi: "17 Haziran 2017 Cumartesi günü Manisa 1". Herhangi bir hayati tehlikeleri yok.

İlgili Makaleler

Yorumlar