Londravizyon

Otomatik BES'te 500 milyon lira birikti


Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, memurların yüzde 45'inin otomatik BES'ten çıktığını söyledi.

BES'e otomatik katılım sayesinde 6 aylık zaman zarfında ortalama 490 milyon lira değerinde fon birikimi oluştuğunu açıkladı.

Otomatik katılımın dünyada pek çok sayıda başarılı örneklerinin olduğunu söyleyen Şimşek, otomatik katılım uygulamasının BES'e 2017 Ocak ayı döneminde bütünleşmiş olduğunu anımsatarak, bu çerçevede ilk aşamada 1000 ve üzerinde çalışanları ile beraber özel sektörün de sisteme dahil olduğunu ifade etti. Türkiye genelindeki 2 milyon kamu çalışanının söz konusu uygulama ile BES'e otomatik olarak dahil olduğunu belirten Şimşek, 7 Haziran itibarıyla cayma oranının memurlar için %45 olduğunu ifade etti.

Bireysel emeklilik sisteminde katılımcı sayısının 6,8 milyon kişiye, fon tutarının ise verilen devlet katkısıyla toplam yaklaşık 69 milyar liraya ulaştığını anlatan Şimşek, otomatik katılım sistemi sayesinde de 6 ay gibi kısa bir sürede 490 milyon liraya yakın fon birikimi sağladıklarını bildirdi. Mehmet Şimşek "Cayma oranları şu an için istediğimiz gibi gerçekleşmese de toplam fon tutarı önemli bir rakama ulaşmıştır" diye konuştu.

"Maalesef şu an itibarıyla cayma oranlarının beklentimizin üstünde gerçekleştiğini söyleyebilirim". Öncelikle cayma süresinin vatandaşlarımız tarafından oldukça yanlış anlaşıldığını düşünüyorum. Cayma hakkının vatandaşların menfaatine olduğunu vurgulayan Şimşek, 2 aylık süre içinde tanınan bu süre dışında da sistemden ayrılmanın mümkün olduğunu dile getirdi. Bu durumun tam olarak anlatılamaması nedeniyle ilk iki ayda ciddi bir talep olduğunu belirtti.

Şimşek, geçmişte hayata geçirilen tasarruf odaklı diğer sistemlerin istenilen başarıyı elde edememesinin de vatandaşların bireysel emekliliğe otomatik katılımı sağlayan bu düzenlemeye mesafeli bakmasına ve bununla doğrusal olarak cayma oranlarında artışa neden olduğunu söyledi. Bu sebeple şirketlerimizin tanıtım faaliyetlerine ağırlık vermeleri gerekiyor.

İlgili Makaleler

Yorumlar