Londravizyon

Türk askeri Katar'a ulaştı


Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait birliklerin, Türkiye ile Katar arasında yapılması planlanan askeri tatbikat kapsamında Katar'a ulaştığı bildirildi.

Bazı Körfez ülkelerinin "terörizme destek" suçlamasıyla diplomatik ablukaya aldıkları Katar'a, Türk askeri birlikleri gönderildi.

Al Jazeera kanalı, Türk askerlerinin Katar sokaklarından geçişini gösteren bir video yayınladı.

Bakanlık, Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde ilk eğitimlerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

"Uzun bir süredir planlanan tatbikat, iki ülkenin savunma yeteneklerini ve silahlı gruplarla mücadele çabalarını güçlendirmeyi ile bölgede istikrarı korumayı amaçlayan karşılıklı anlaşmanın bir parçasıdır".

ARAP ÜLKELERİ İLİŞKİLERİ KOPARMIŞTI Tatbikatlar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır liderdiğinde çok sayıda Arap ülkesi Katar ile geçen hafta ilişkileri kopararak, bu ülkeyi "terörizm" ve İran'ı desteklemekle suçladığı bir sürece denk geldi.

Bunun yanı sıra TBMM'de Katar'da Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) unsurlarının konuşlandırılması ve jandarma eğitimi konusundaki iki anlaşmalara ilişkin yasa bu ay başında kabul edilmişti.

Körfez anlaşmazlığı 5 Haziran'da başladıktan sonra Türkiye Katar'ın en önde gelen savunucusu oldu. "Ankara ayrı zamanda krize bir çözüm bulunması amacıyla taraflar arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor".

İlgili Makaleler

Yorumlar