Londravizyon

Yıldırım'ın Yunan mevkidaşı Çipras ile görüşmesi başladı


Başbakan Binali Yıldırım, Yunanistan " ın başkenti Atina " ya gitti. Başbakan Yıldırım ile Yunanistan " a, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak da gitti.

Başbakan Yıldırım'ın Atina ziyareti sırasında Yunan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos ile biraraya geleceğini anlatan Kathimerini, Yıldırım'ın Yunanistan ziyaretini, "Müslüman bir azınlığı olan Trakya'ya bir ziyaretle tamamlayacağını" belirtti.

Aleksis Çipras ve Binali Yıldırım, Atina'da bir araya geldi. Yıldırım, daha sonra Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği kançılaryasını ziyaret edecek.

Çipras, Başbakan Binali Yıldırım'ı Başbakanlık konutunda karşıladıktan sonra iki lider bir süre sohbet etti. Çipras iki ülkenin ciddi sorunlarla karşılaştığına ve zor dönemlerden geçtiğine işaret ederek "Ancak iyi komşu ülkeler olarak birbirimizin zorluklarını istismar etmeye değil, yardım etmeye koştuk". Bunu yapmaya devam etmemizi umuyorum" "Biz fen bilimleri insanlarıyız. Birlikte yapacağımız olumlu çalışmalar, fırsatlar, sorunlarımızdan daha fazla.

Çipras'sa ziyaretin 'ilginç ve güzel' bir dönemde yapıldığını söyleyen ve "Hem ikili hem bölgedeki gelişmeler açısından çok önemli bir ziyaret olduğuna inanıyorum. Bu güzel ilişkilerin devamını dilediğimizi önemle arz etmek istiyorum." diye konuştu.

İlgili Makaleler

Yorumlar