Londravizyon

Fitch Ratings: Türkiye ekonomisi yüzde 4,1 büyüyeceği tahmin ediliyor


Uluslararası kredi derecelendirme şirketi Fitch, referandumun geride kalması ve sonraki seçimlerin Kasım 2019'da olması nedeniyle, Türkiye ekonomisinde büyümenin hız kazanabileceği varsayımıyla, 2017 yılı ekonomik büyüme tahminini yüzde 4.7 olarak güncelledi.

Fitch'in Haziran ayı Küresel Ekonomik Görünüm raporunda, "Türkiye'de referandum sürecinin geride bırakılması ve bir sonraki seçimlerin Kasım 2019'da olması nedeniyle, daha pürüzsüz bir siyasi ortam, yatırım ve tüketimin 2019 ortasına kadar güçlenmesini destekleyebilir" değerlendirmesi yapıldı.

Diğer ülkelere nazaran gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki ekonomilerin diğerlerine göre çok daha senkronize olmasının daha hızlı büyümeye elverişli olduğu belirtilirken, gelişmiş ülkelerdeki makro ekonomik politikalar ve iş gücü piyasalarında sıkılaşan talep artışlarının da bu vesileyle destekleneceğinin altı çizildi.

Geçtiğimiz sene içerisinde yüzde 1,6'lık büyüme oranına sahip gelişmiş ekonomilerde, bu oranın bu sene içerisinde yüzde 1,8, seneye yüzde 2 olacağı tahmin ediliyorGeçtiğimiz yıl 1,6 büyüdüğü belirtilen Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinin bu sene içerisinde yüzde 2,1, seneye ise yüzde 2,6 şeklinde büyüyeceği ön görülüyor.

Öte yandan, raporda Çin ve İngiltere'nin büyüme oranlarının düşmesinin beklendiği bilgisine yer verildi.

Buna göre, geçen yıl yüzde 6,7 büyüyen Çin ekonomisinin bu sene yüzde 6,5 ve gelecek yıl yüzde 5,9 genişlemesi öngörülürken, 2016'da yüzde 1,8 genişleyen İngiltere ekonomisinin 2017'de yüzde 1,5, 2018'de yüzde 1,3 büyümesinin tahmin edildiği ifade edildi. Buna göre, geçen yıl yüzde 2,9 büyüme kaydeden Türkiye ekonomisinin, bu sene yüzde 4,7, gelecek yıl yüzde 4,1 büyümesinin tahmin edildiği belirtildi. Fitch Ratings, daha önce, Türkiye'nin bu yıl ve gelecek seneye dair büyüme oranı beklentilerinin sırasıyla yüzde 2,3 ve yüzde 1,3 olduğunu bildirmişti.

İlgili Makaleler

Yorumlar