Londravizyon

MHP tüzük kurultayı kararı bugün açıklanıyor


Davada genel başkan adayları Meral Akşener, Sinan Oğan, Koray Aydın ve Ümit Özdağ lehine karar çıkması durumunda yeniden olağanüstü kurultay hazırlığı gündeme gelebilecekti. Genel merkez, mahkemeden, "19 Haziran olağanüstü kongresinin geçersiz olduğu" veya "erteleme" kararı bekliyor.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, bu durumda muhalifler, 19 Haziran 2016'daki delegelerle yeni kongrenin olabileceğini savunurken, genel merkez ise değişen 46 ilin yeni delegeleriyle 'olağanüstü kongrenin yapılabileceğini' dile getiriyorlar.

Durdurmanın "gayri hukuki ve yetkisiz mahkemeler tarafından yapıldığını" belirten 4 genel başkan adayı ise karara itiraz etmişti. Bahçeli, mahkemeden beklenmeyen olumsuz bir karar çıkması halinde, MHP'yi doğrudan olağanüstü kongreye kendisi götürebilecek.

Muhalifler, olağanüstü kongrenin eski delege yapısıyla gerçekleştirileceğini savunuyor. Böylece muhalif kanat, mahkeme ve ardından olağanüstü kurultay kararıyla partiye dönecek ya da yeni bir parti oluşumuna gidecek.

MHP tüzük kurultayı kararı bugün açıklanıyor. MHP, olağan kurultay hazırlığını, yürürlükteki parti tüzüğü doğrultusunda gerçekleştirdi. Mahkemeden çıkacak karara göre muhaliflerin yol haritası belli olacak.

MHP'den ihraç edilen Meral Akşener, dün, resmi Twitter hesabından, davaya ilişkin, "19 Haziran 2016, kurultayın yapıldığı gün". Bugün bir yıl oldu. "Yarın (bugün) mahkememiz var. Adalet nerede göreceğiz". Kulislerde Akşener'in parti kurabileceği en çok konuşulanlar arasında. Akşener'in, "Bire bir görüştüğüm ve fikirlerine çok önem verdiğim yaklaşık 2 bin kişi ile yaptığım istişarelerden çıkan sonuç yeni bir parti kurulmasıdır" sözü de buna işaret ediyor.

İlgili Makaleler

Yorumlar