Londravizyon

NASA 10 yeni Gezegen keşfetti


Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Kepler Uzay Teleskobu Güneş Sistemi'nin dışında yaşam ihtimali olan Dünya büyüklüğünde 10 yeni gezegen keşfetti.

NASA Twitter hesabında Kepler Uzay Teleskopu'yla 219 yeni gezegen adayı keşfettiğini duyurdu. Bunların 50'si boyut ve sıcaklık bakımından Dünya'ya benziyor.

(Sputnik) - Bilim insanlarının güneş sistemi dışındaki gezegen keşiflerinin sayısı giderek artıyor.

Bu gezegenlerin 10 tanesinin ise dünya gibi '"kayalık"' olduğu belirtilirken, bizim gezegenimiz gibi çevresinde dönmekte oldukları yıldıza yaşam için elverişli mesafe sayılan "Goldilocks kuşağı" içerisinde bulunuyorlar, güneşlerine çok yakın değiller ve bu sebeple atmosferleri aşırı ısınmıyor, yıldıza fazla uzak da olmadıkları için, barındırma olasılıkları bulunan su ne donmuş halde ne de buharlaşmış halde değil, akışkan formunu koruyor olmalı.

SETI'nin dünya dışı yaşam arama projеsindе görevli araştırmacı bilim insаnı Susan Thompson, bu keşfin gаlаksimizde dünyа benzeri kaç gezegen bulunuyоr olаbileceğine dair tahminlerimizde belirleyici unsur olacağı yorumunda bulundu.

Yapılan basın toplantısında konuşan Kepler programından Mario Perez "Hepimiz için "Yalnız mıyız?' sorusu önemli".

Adını Rönesans dönemi gök bilimcisi Johannes Kepler'den alan ünlü teleskop, 7 Mart 2009'dan bu yana uzayı gözlemliyor.

Kepler şimdiye kadar güneş sistemi dışında 4000 gezegen olduğu düşünülen cisim keşfinde bulunmuştu.

Kepler'in sağladığı veriler, aynı zamanda bir gezegenin Dünya gibi katı bir yüzeye mi yoksa Neptün gibi çoğunluğu gazdan oluşan bir yüzeye mi sahip olup olmadığını anlamak için yeni bir yol da sağlıyor.

İlgili Makaleler

Yorumlar