Londravizyon

Uzay ülkesine Türkiye'den rekor sayıda vatandaşlık başvurusu


Fransa'nın başkenti Paris'te geçtiğimiz dönemde yapılan bir açıklamada Asgardia " nın planları hakkında uluslararası bilim insanları detaylı bilgiler vermişti. Bu kapsamda vatandaşlık başvuruları yapılmaya başlandı ve bu başvurularda ilk sıralarda yer alan ülkelerden biri de Türkiye. Yaklaşık 100 bin insanın yaşayacağı Dünya'nın yörüngesinde bulunacak bu ülke için en çok vatandaşlık başvurusu yapan ülkeler arasında Türkiye de yer alıyor.

Sputnik'in Asgardia'nın resmi internet sayfasından aktardığı bilgiye göre, en çok başvuru 31 bin 853 ile Çin'den yapıldı. 29 bin 82 başvuru ile Çin'den sonra gelen ülke Türkiye oldu.

Uzayda Asgardia isimli bir ülke kurmayı hedefleyen proje için ilk adım atılıyor. İstanbul ise 10 binden fazla başvuruyla en çok başvuru yapılan kent oldu. İstanbul'u 3 bin 564 başvuru ile Ankara, 2 bin 868 ile İzmir takip ediyor. İstanbul'dan başvuru yapanların %77'si erkek ve bu kişilerin %85'i, İngilizce'yi ileri seviyede konuşabiliyorlar. Ayrıca meteor, uzay çöpü ve diğer olası tehditlere karşı Yeryüzü için koruma alanı gibi olacak.

İskandinav mitolojisinden tanrı Odin'in hüküm sürdüğü Asgard'dan esinlenilerek isimlendirilen ülke, resmi internet sayfasındaki bilgilere göre, "Yeryüzü'ndeki diğer ülkelerin kısıtlamalarından tamamıyla bağımsız, özgür bir ortam" teklifi sunacak. Uluslararası anlaşmalar dâhilinde 100.000'i geçen başvuru sonrasında Birleşmiş Milletlere devlet statüsü için bir engel olmadan başvurulabilecek. Proje kapsamında ilk uydu bu yaz yörüngeye fırlatılacak.

İlgili Makaleler

Yorumlar