Londravizyon

Yıl Sonra Türk Uçağı Paris Havacılık Fuarı'nda


Fuarda, TAI tarafından tasarlanıp imal edilen Hürkuş eğitim uçağı gösteri uçuşu gerçekleştirilecek.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. Test Pilotu Murat Keleş'in uçurduğu Hürkuş, 6 dakikalık gösterisinde uçağın performansını dünyanın en büyük havacılık fuarına katılanlara gösterdi.

25 Haziran 2017 tarihine kadar devam edecek olan fuarda, HÜRKUŞ her gün uçuş gösterilerine devam ederken, "T625" Genel Maksat Helikopteri, "T129 ATAK" Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, "ANKA" İnsansız Hava Aracı Sistemi Silah Entegrasyonu ve "HÜRKUŞ-C" Hafif Taarruz Uçağı, TAI statik alanında (B8) sergilenecek.

İlk yurt dışı görevlerinde Bulgaristan, Sırbistan, Bosna Hersek, Hırvatistan, Slovenya, Avusturya, İsviçre ve Almanya hava sahalarını kat ederek 11 Haziran'da Le Bourget Havaalanı'na inen HÜRKUŞ'lar, 27 Haziran'da aynı rotayı takip ederek TUSAŞ tesislerine doğru havalanacak.

Genel maksatlı T 625 helikopterine ilişkin bir soru üzerine ise Bakan Işık, helikopterin 2018 yılında uçacağını belirterek, "Bu da ilk defa Avrupaya çıkmış oldu". Test pilotumuz gayet iyi uçtu. Bakan Işık konuyla ilgili olarak "Burası hem bizim Türk şirketlerinin dünyaya açılması için önemli bir kapı, hem de uluslararası işbirlikleri için önemli bir platform". Bu bir eğitim uçağı ama silahlı modelini de yapıyoruz. TESLİMAT YIL SONU BAŞLIYOR Hürkuş'un önce Hava Kuvvetleri için geliştirilen B modeli yıl sonunda teslim edilecek. "Hürkuş bir adım. 2023'te uçacak TF-X yerli savaş uçağını da buradaki fuarlarda sergileyeceğiz" diye konuştu.

İlgili Makaleler

Yorumlar