North Macedonia beat Germany to end World Cup qualifying run | Football News

Germania pierde un meci de calificare la Cupa Mondială pentru prima dată în 20 de ani, căzând cu 2-1 în fața Macedoniei de Nord.

Germania a pierdut miercuri un meci de calificare la Cupa Mondială pentru prima dată în 20 de ani, campionii din 2014 fiind bătute cu 2-1 de Macedonia de Nord.

Germania a egalat după golul de deschidere al lui Goran Pandev în prima pauză, dar nu a primit niciun răspuns în fața câștigătorului Eljif Elmas în minutul 85 pentru Macedonia de Nord, care a trecut deasupra Germaniei pe locul al doilea în grupa J.

Pandev a deschis scorul când apărarea Germaniei a pierdut complet urmele veteranului atacant Genova.

Mijlocașul german Emre Can (C), mijlocașul german Ilkay Gundogan (L) și portarul german Marc-Andre Ter Stegen reacționează după ce au înscris un gol împotriva Macedoniei de Nord [Ina Fassbender/AFP]

Cu toate acestea, Ilkay Gundogan a egalat din penalty în minutul 63 după ce Leroy Sane a fost doborât de Ezgjan Alioski.

Macedonia de Nord ar fi putut avea un penalty pentru un handbal aparent al lui Emre Can la un corner, dar nu a fost observat de arbitru. Nu există un sistem de revizuire video pentru calificatori.

Curând după aceea, Timo Werner a ratat cea mai bună șansă a Germaniei să meargă mai departe, ștergând un șut puternic în afară când unu-la-unu cu portarul în afara pasei lui Gundogan pe pauză.

În timp ce Germania a presat pentru un alt obiectiv, Macedonia de Nord a făcut progresul.

Arijan Ademi a pătruns cu mingea prin picioarele lui Antonio Rudiger în timp ce Pandev i-a îndepărtat pe fundașii germani, lăsând spațiu pentru ca Elmas să înscrie pe Marc-Andre ter Stegen.

Goran Pandev, central, din Macedonia de Nord, sărbătorește alături de coechipierii săi Stefan Ristovski, a plecat și Boban Nikolov după ce a marcat primul gol al echipei sale în timpul meciului de fotbal de calificare pentru grupa J din Cupa Mondială 2022 dintre Germania și Macedonia de Nord din Duisburg, Germania [Martin Meissner/AP Photo]

Germania a avut 35 de jocuri neînvinsă în calificarea la Cupa Mondială de la o pierdere cu 5-1 în fața Angliei la München în 2001 și a câștigat ultimele 18 la rând.

Macedonia de Nord nu a jucat niciodată la o Cupă Mondială, dar va debuta în turneu la Campionatul European anul acesta după ce Pandev a marcat golul victoriei într-un playoff împotriva Georgiei în noiembrie.

A fost ultimul meci de calificare din 15 ani de domnie al antrenorului german Joachim Low, care demisionează după Campionatul European din iunie și iulie.